Asociace: Z novely pandemického zákona mají gastronomové strach
Z novely takzvaného pandemického zákona mají gastronomové podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) strach. Je nastavena velmi tvrdě, vládě dává do ruky mocnou zbraň, řekl ČTK restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner. Pokud zákon podle asociace může způsobit značné ekonomické škody.
Sněmovna ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila s úpravami vládní novelu pandemického zákona. K posouzení ji nyní dostanou senátoři. Mimořádná opatření budou moci například nově regulovat jakoukoliv činnost v provozovně, na tržišti a v tržnici, a to včetně provozní doby. Poslanci také podstatně snížili horní hranici pokut, které mohou úřady za porušení mimořádných opatření ukládat.
U pandemického zákona bude podle Kastnera velmi záležet na použití. „Na papíře“ působí novela přísně, prakticky se rovná možnostem, které vláda má za nouzového stavu. „Ekonomiku brzdí strach,“ řekl. Doplnil, že s ohledem na to, jak se současní ministři vyrovnávají s řešením dopadů pandemie, nepřipadá mu nová verze pandemického zákona jako správná.
„Věříme, že vláda nebude zneužívat možností, které jí nabízí legislativa. Už proto, že zákonnost jednotlivých opatření opakovaně neobstála před nezávislými soudy. Poslední – předvánoční – vlna masivních restrikcí, za které stát podnikatelům dosud dluží kompenzace, napáchala kromě ekonomických škod také škody v myšlení,“ uvedl předseda představenstva AMSP Josef Jaroš.
Poslední vlna masivních restrikcí, za které stát podnikatelům dosud dluží kompenzace, napáchala také škody v myšlení
Pokud by vláda v budoucnu přistoupila znovu k zásadním omezením podnikání, bude podle něj složité očekávat, že je budou lidé dodržovat. „Stát si zvykl na podnikatele přenášet odpovědnost například u testování, monitoringu nemoci. Podnikatelé za to ale neslyšeli ani slovo děkuji,“ doplnil.
Asociace restauratérů APRON se domnívá, že novela pandemického zákona umožní zásadní omezení podnikání. „Pokud se hovoří o omezení, čekáme, že se musí kompenzovat,“ uvedla výkonná ředitelka APRON Kateřina Holnová.
Pandemický zákon připravila předchozí vláda ANO a ČSSD po dohodě s opozicí, aby rozšířil možnosti boje s epidemií mimo režim nouzového stavu. Novela byla podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nutná kvůli tomu, že jeho platnost končí 28. února. Poté by chyběla zákonná opora pro přijímání protiepidemických opatření. Velké množství právníků však varuje mezi nebezepčím ohrožení demokracie, protože soustředí obrovskou pravomoc do rukou omezeného okruhu lidí. Pokuty v ní obsažené jsou navíc neúměrné závažnosti přestupků.