Inflace se v Česku opět probouzí
Ceny zemědělských výrobců se v červenci ve srovnání s červnem nezměnily. Meziročně byly nižší o 3,7 procenta. Ceny průmyslových výrobců vrostly meziměsíčně o 0,6 % a meziročně o 1,7 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ) ve své pravidelné zprávě.
„Meziroční růst cen v průmyslu zrychlil z 1 % na 1,7% – o něco výrazněji než předpokládala letní prognóza ČNB (1,1% pro Q3 2024). Rozdíl však není velký, nejedná se tak pro centrální bankéře o silnější jestřábí impuls,“ hodnotí údaje statistiků Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.
Zvýšily se zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny motorových vozidel, přívěsů a návěsů se zvýšily o 1,5 %, papíru a výrobků z papíru o 1,8 %, počítačů, elektronických a optických přístrojů o 1,4 % a elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 0,4 procenta. Ceny potravinářských výrobků byly vyšší o 0,3 %, z toho rostlinné a živočišné oleje a tuky o 1,2 % a mléčné výrobky o 1,1 procenta. K poklesu cen došlo v odvětví chemických látek a chemických přípravků o 0,7 % a tiskařství a nahrávacích služeb o 0,4 procenta.
Meziročně se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 1,7 % (+1 % v červnu) a rostou tak již čtvrtý měsíc v řadě. Vyšší byly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných výrobků. Ceny počítačů, elektronických a optických přístrojů se zvýšily o 5,1 %, oprav, údržby a instalace strojů a zařízení o 4,8 %, motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 4,7 % a elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 4 procenta. Ceny dřeva a dřevěných a korkových výrobků byly nižší o 2,7 %, papíru a výrobků z papíru o 3,1 %, základních kovů o 4,4 % a ropy a zemního plynu o 16,1 procenta. Klesly ceny potravinářských výrobků o 2,9 %, z toho zejména rostlinných a živočišných olejů a tuků o 15,7 %, mlýnských a škrobárenských výrobků o 14,6 % a průmyslových krmiv o 11,9 %. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin vzrostly ceny energie o 4,2 % a výrobků investiční povahy o 3,8 procenta. Snížily se ceny meziproduktů o 1,2 %. Ceny průmyslových výrobců bez energie byly meziročně vyšší o 0,8 % (v červnu klesly o 0,3 %).
Zemědělští výrobci zvýšili ceny obilovin o 2,9 %, olejnin o 2,1 % a mléka o 0,5 %. Snížily se ceny prasat o 0,6 %, drůbeže o 3,5 %, vajec o 5,7 % a brambor o 30,8 %. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců nižší o 3,7 % (v červnu o 7,5 %). V rostlinné výrobě ceny klesly o 7,4 procenta. Nižší byly ceny brambor o 23,1 %, obilovin o 12,8 % a čerstvé zeleniny o 7,8 %, ceny ovoce se zvýšily o 43,4 % a olejnin o 5,9 procenta. V živočišné výrobě byly ceny vyššío 0,7 procenta. Ceny skotu byly vyšší o 7,7 % a mléka o 6,7 %. Klesly ceny vajec o 17,9 %, drůbeže o 8,2 % a prasat o 6,7 procenta.
„Pokračující pokles cen zemědělských výrobců v kombinaci s nižšími cenami v potravinářském průmyslu umožňuje, aby ceny potravin v obchodech nezdražovaly. U zemědělců se jednalo již o patnáctý měsíc v řadě, kdy došlo k poklesu cen. Tento vývoj je navíc podpořen zlevňováním pohonných hmot, což snižuje náklady na logistiku,“ vidí data optimisticky hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
„Tlak na zdražování energie v dalších čtvrtletích nepoleví. Od vrcholných představitelů Evropské unie jsme před volbami do Evropského parlamentu slyšeli úvahy o možném zmírnění Green Deal. Jenže po volbách se k tomu většina v Europarlamentu nemá. Evropský průmysl proto bude odsouzen k tomu, že jeho konkurenceschopnost budou v budoucnu srážet rostoucí ceny energie,“ varuje naopak Jiří Cihlář, analytik poradennskéfirmy Next Finance. „Zmírňování deflace v zemědělství se bude projevovat v tom, že bude zpomalovat také tempo zlevňování potravin na regálech obchodů. Jinak řečeno – spotřebitelská inflace jako celek už nebude nacházet tak výraznou brzdu v poklesu cen potravin.“
Ceny stavebních prací podle odhadů se meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, stejně jako ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví. Ceny stavebních prací se meziročně podle odhadů zvýšily o 1,8 % (v červnu po zpřesnění o 1,9 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly nižší o 0,1 % (v červnu o 1,1 %).
Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 1,3 procenta. Shodně klesly ceny za reklamní služby a průzkum trhu a za služby v oblasti tvorby programů a vysílání, a to o 18,2 procenta. Snížily se ceny za produkci filmů, videozáznamů, televizních pořadů a zvukových nahrávek o 7 % a ceny v pozemní dopravě o 0,9 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby vzrostly o 0,1 %. Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 3,5 % (stejně jako v červnu). Ceny za reklamní služby a průzkum trhu vzrostly o 10,1 %, za služby v oblasti zaměstnání o 9,1 %, za služby v oblasti nemovitostí o 7,8 % a za právní a účetnické služby o 6,4 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 3,1 % (v červnu o 3,2 %).
„Pozvolné zpětné zrychlování tempa výrobní i spotřebitelské inflace dávají České národní bance za pravdu v tom, že na začátku srpna správně přibrzdila tempo snižování úrokových sazeb z 50 na 25 bazických bodů. Česká národní banka bude ve strategii snižování sazeb po 25 bazických bodech pokračovat i na dalších zasedáních v letošním roce. Centrální banka přitom bude bedlivě sledovat, aby inflace po zkrocení z posledních měsíců nechytila druhý dech,“ odhaduje Jiří Cihlář. „Pro korunu tento vývoj znamená, že v současnosti nehrozí, že by Česká banka měla znovu zrychlit tempo snižování úrokových sazeb. To podpoří úrokovou atraktivitu koruny. I přes poslední ztráty během měsíce sázíme na její velice opatrné posilování.“
V zemích Evropské unie podle údajů zveřejněných Eurostatem ceny průmyslových výrobců v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (v květnu klesly o 0,2 %). Nejvíce se ceny zvýšily v Estonsku o 2,2 % a ve Španělsku a v Rumunsku shodně o 1,9 %. Na Slovensku ceny vzrostly o 1,4 %, v Polsku o 0,6 %, v Rakousku o 0,2 % a v Německu o 0,1 %. Nejvíce ceny klesly v Bulharsku o 1 %, v Česku, ve Francii a ve Finsku shodně o 0,3 %. V červnu v EU meziročně klesly ceny o 3,1 % (v květnu o 3,9 %). Ceny nejvíce klesly na Slovensku o 19 % a ve Francii o 6 procent. V Polsku se ceny snížily o 5,7 %, v Rakousku o 5,1 % a v Německu o 1,9 %. V Česku byly ceny vyšší o 1 procento. Nejvíce ceny vzrostly v Lucembursku o 19,1 % a v Portugalsku o 2,4 procenta.