Banku ze Silicon Valley zabily státní dluhopisy
Ačkoliv o ní v Česku slyšel málokdo, čerstvě zkrachovalá Silicon Valley Bank (SVB) byla 16. největší bankou v USA. Takže tu máme poprvé od roku 2008 zase docela velký průšvih v tamním finančním sektoru. Američtí politici a představitelé světa peněz teď všechny ujišťují, že to nebude mít na jeho stabilitu žádný velký dopad. Otázka zní, zda to neovlivní úrokovou politiku Fed.
Příběh tohoto úpadku je trochu jiný, než bývá obvyklé. Většinou banky padají kvůli špatným půjčkám nebo riskantním akciovým, případně derivátovým obchodům. Silicon Valley Bank také byla ochotná jít do velkých rizik u začínajících firem, dokonce prý půjčovala ochotně i jejich majitelům a manažerům na privátní domy a automobily. Jenže…
Většina start up firem se časem postavila na nohy tak, že sháněla peníze bez problémů od investorů. Nebo prostě rostl jejich vlastní kapitál ze zisků. Takže do své oblíbené banky peníze hlavně ukládala. Vklady rostly a nebylo moc příležitostí, jak je zhodnocovat.
Banka udělala zdánlivě to nejbezpečnější, co mohla. Začala nakupovat státní dluhopisy a doplňovala je akciemi. Jenže…
Banka udělala zdánlivě to nejbezpečnější, co mohla
S nástupem inflace přišel růst úrokových sazeb. Právě ten měl podle snad všech dostupných anglosaských zdrojů dva zásadní důsledky. Za prvé se start up firmám přestalo dařit tak dobře, přičemž ve stejné chvíli musely navyšovat mzdy a rostly jim náklady. V důsledku čehož prostě musely začít vybírat peníze. Za druhé razantně klesla cena dluhopisů v portfoliu banky. Protože jakožto papíry nakoupené v době, kdy byly peníze naopak levné, nesly příliš nízký úrok na to, aby je někdo kupoval za nominál.
Banka začala mít kvůli snižujícímu se objemu vkladů problémy s likviditou. Takže začala dluhopisy prodávat, samozřejmě se ztrátou. Podle webu The Verge při prodeji cenných papírů za 21 miliard dolarů vysekla ztrátu 1,8 miliardy.
Ve středu minulého týdne se rozhodla klienty uklidnit informací, že prodá další papíry, tentokrát akcie, a… klienti se neuklidnili. Naopak zrychlili výběr vkladů a bylo zle. Technologický publicista Kevin Roose otevřel na stránkách New York Times otázku, zda k tomu nepomohl také fakt, že šlo o technologické firmy. Řada z nich podle něj hodnotí různá rizika pro své klienty a také jsou jejich představitelé v jednom kuse online. Takže s ostatními diskutují, diskutují… a panika se pak šíří jedna radost.
Suma sumárum tak banku zaměřenou na vysoce inovativní a moderní byznys vlastně zabil starý a dobrý run (nebo jak říkával komentátor Práva Jirka Vavroň, „běh na banku“).
moderní banku zabil starý a dobrý run
Teď si celý finanční a velká část podnikatelského světa klade otázku, co bude dál. Nevětším průšvihem je, že údajně až 90 % objemu vkladů nepodléhá pojištění. Přesněji, přesahuje pojištěnou částku 250 tisíc dolarů. Ministryně financí Janet Yellenová sice vylučuje záchranu samotné banky, ale o víkendu nejen ona ujišťovala, že celá Bidenova administrativa i Fed dělají vše pro záchranu vkladů. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že případ SVB je specifický a nepředznamenává hromadný pád podobných, menších a specializovaných konkurentů. Prý mají dost kapitálu – ovšem to finanční instituce ze Silicon Valley tvrdila také a v pondělí ráno přišla zpráva o uzavření další menší banky v New Yorku (vuz zpráva v rubrice Ekonomika).
Jasné je, že hodně problémů bude mít při nejmenším dočasně hodně technologických firem, které u ní měly peníze. A to nejen v USA. Ve Velké Británii už se o osud vkladů v tamní pobočce velmi intenzivně zajímá ministr financí Jeremy Hunt. Slibuje záchranné kroky, které již konzultoval s premiérem. Podobně vzedmuté jsou prý i emoce například v Izraeli.
Údajně až 90 % objemu vkladů nepodléhá pojištění
Zpomalí Fed zvyšování úroků?
Protože v USA začíná den o něco později než u nás, asi v době publikování tohoto textu ještě nebude jasné, zda americké úřady – ať už vládní či jiné, eventuálně centrální banka – přijaly nějaká opatření k záchraně vkladatelů. Jedna úvaha se ale éterem nese – pokud to velká část firem tak jako tak odnese, možná by to Fed mohl vyhodnotit jako důvod proč zpomalit zvyšování úroků. Konec konců, z pohledu akciových trhů byla Silicon Valley drobná instituce. Ovšem přes 200 miliard dolarů aktiv převážně v jednom jediném sektoru přece jen něco znamená.