Ekonomika

Inflace vyskočila na 16 procent, táhnou ji bydlení a potraviny

O 16 procent stouply v květnu meziročně spotřebitelské ceny v Česku. Růst tak znovu zrychlil, a to z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Růst signalizuje, že bankovní rada ČNB ještě jednou výrazně zvedne své sazby.

V Polabí začala sklizeň raných brambor, úroda bude průměrná

V ranobramborářských oblastech začala tento týden hlavní sklizeň raných odrůd brambor. Loni to bylo kvůli špatnému počasí o týden později. Pěstitelé očekávají průměrnou sezonu. Ve středních Čechách pěstují brambory na více než 5000 hektarech, výměrou se přibližují k Vysočině, kde se pěstují později sklízené odrůdy. Letos zemědělci bramborami osázeli asi o 6 % méně polí, přesné údaje oznámí statistický úřad zhruba v polovině června.

Růst světové ekonomiky letos zpomalí více, než se čekalo

Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí téměř na polovinu – z loňských 5,7 procenta se sníží na 2,9 procenta. Předpověděla to dnes Světová banka (SB). Zhoršila tak svou lednovou prognózu, ve které počítala s růstem o 4,1 procenta. Za zhoršením výhledu podle banky…

Průměrná mzda v 1. čtvrtletí reálně klesla o 3,6 procenta

Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 37.929 Kč. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2533 korun. Po započtení inflace ale měsíční výdělek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku průměrně klesl o 3,6 procenta.

Nový trojský kůň krade z telefonů peníze

Na telefony s operačním systémem Android útočí nový trojský kůň, který z nich dokáže tajně pomocí prémiových SMS a volání na prémiová čísla odcizit stovky dolarů ročně. Škodlivý program pod názvem SMSFactory se již objevil i u českých uživatelů, varovala antivirová firma Avast. „Mobilní škodlivý…