Zase kryptoměny. Losy prostě prohrávají. Tyhle jsou ale symbolem doby

„Svět kryptoměn zasáhlo zemětřesení,“ hlásá pondělní titulek na Novinkách.cz. Není to poprvé a asi ani naposled. Dřív se takové titulky objevovaly hlavně u akcií. Teď tu máme nový fenomén s výjimečnými specifiky, možná charakterizujícími naši dobu: jde o plně virtuální aktivum a možná i symbol vzdoru.

Okolo 60 % tržní kapitalizace kryptoměn podle evropských regulátorů tvoří Bitcoin a Ether (někdy nepsrávně označovaný Ethereum). Foto: Photo Michael Förtsch na Unsplash

Proč plně virtuální? Protože částečně už to tu máme léta. Vždyť kdo dnes kupuje akcie na burze s tím, že se chce podílet na chodu firmy? „Dřív se obchodovalo s penězma, dneska se obchoduje se slíbenejma penězma,“ komentoval to kdysi tehdejší redakční kolega Zbyněk Fiala.

Dnes už se ve virtuálním světě obchoduje s mnoha dalšími sliby. U Bitcoinu a spol. jde nejčastěji o snadný a obří výdělek, sem tam i svobodu. Ta jako deklarovaná idea stála u jejich vzniku a dodnes ji někteří skloňují.

Kde nic není…

Reprezentant mladší generace ekonomů Dominik Stroukal už v roce 2013 například zdůrazňoval, že Bitcoin vám nikdo nezablokuje v bance, třeba kvůli dluhové krizi. Taky propagoval minimální transakční náklady a globální dosah. Dnes například uznává, že se zmínil v jednoduchosti použití, do jisté míry i v těch nákladech (že vám žádný stát nic nezablokuje, ale platí pořád).

Kdo chce virtuálním měnám vyčítat, že nemají fundament a nejsou ničím kryté, možná by si měl uvědomit, že ani běžné měny už dávno nejsou ničím kryté. Jsou ale odrazem ekonomické a tržní situace. Virtuální měny nejsou spojené s žádným ekonomickým prostorem, žádnými ekonomickými fundamenty ani žádnou emisní bankou. Proto mohou létat nahoru i dolů.

Bitcoin vám nikdo nezablokuje v bance

Namísto představy, že půjde o platební prostředek, máme dnes před sebou spíš losy, na které si zvyklo sázet obrovské množství lidí. „Já vlastně práci kvůli příjmu nepotřebuju, protože se dost vyznám v Bitcoinu a vydělávám na tom,“ řekl i mě nedávno jeden mladý klient.

Jak dopadl, nevím. Každopádně mnozí přišli o iluze i o peníze. Jiní určitě vydělali. Pokud patří k těžařům, nebo uměli včas utéct. Konec konců, George Soros kdysi prohlásil, že jeho úspěch spočívá ve schopnosti najít falešný trend, využít ho a včas z něj seskočit.

Jenže Sorosů je pár a trh potřebuje masu. Zatímco na akciích většina z masy dlouhodobě vydělává, u krypta to asi tak jednoznačné nebude. Spousta lidí prodělala, pády kryptoměn se zařadily mezi novodobé rány pro úspory.

Jestliže ještě nedávno mnozí centrální bankéři opakovali stanovisko Fedu, a sice že je nebudou podporovat ale ani s nimi bojovat, teď Evropská centrální banka vytáhla do boje. Její šéfka Christine Lagarderová dokonce prohlásila, že nestojí za nic (doslova: Bitcoin and other cryptocurrencies are „worth nothing“).

Proč jí tak vadí toto kasino, když s inflací také hraje vabank? Snad to, že je symbolem svobody? Nebo, že pomáhá praní špinavých peněz?

Je-li jedním ze symbolů doby, pak minimálně ze dvou důvodů. Za prvé se do virtuálního světa přesouvá i leccos dalšího. Vždyť při komunikaci na sociálních sítích také můžeme diskutovat s někým, kdo neexistuje. Takže normálka, do dneška to patří (ani identita původce Bitcoinu není známa – již zmíněný Dominik Stroukal by snad byl radši, kdyby u toho zůstalo. Klade si totiž provokativní otázku: „Co když je to kretén?“).

Za druhé je symbolem vzdoru proti státům a jejich institucím, stejně tak i bankám a vůbec všem možným institucím, které nám už lezou krkem. Což může být i důvod, proč zrovna ECB tolik vadí. Proto by kryptoměnám její útoky možná i mohly pomoct.

Je zle, Celsius přestal plnit

To ovšem platilo jen do večerejška. Obchody se totiž najednou zadrhly, a co hůř – své závazky přestala plnit firma Celsius, která poskytuje kryptoměnové půjčky. Prostředky na ně získává tím, že si sama půjčuje. Prý zastavila transakce kvůli extrémním tržním podmínkám.

ALE můžete o něj přijít třeba v nebance

Tady asi už to dojde i relativně velkým zabedněncům. Nejde o regulovanou banku s pojištěnými vklady. Ani o společnost pod jakoukoliv jinou regulací, půjčující si proti cenným papírům se zástavou. Samozřejmě, i taková vám může přestat platit. Ale stává se to zřídka a většinou jen u těch s nízkým ratingem nebo bez něj.

Důvodem pro stopku jsou prý extrémní podmínky na trhu. Pokud se obchody obnoví, možná to kryptoměny přežijí jako dětskou bolest. Přece jen, každá generace má svoji literaturu nebo kultovní muziku, svůj boj za něco nebo proti něčemu. Kryptoměny jsou esencí současnosti, zasíťování světa i zmíněného vzdoru proti zavedeným tradicím a hlavně institucím.

Symbolem světa, který měl přinést svobodu, ale možná je jednou z příčin marasmu, v němž teď plaveme. Marasmu, vyvolanému odstřižením se od reálných procesů a až příliš provázanou globální ekonomikou. Přičemž jakýkoliv zásah do systému kdekoliv na světě – třeba v Číně – znamená otřes pro všechny.