Víte, že… ptá se MPSV důchodců. A to je asi tak všechno

„Víte, že…?“ ptá se reklama na nový web ministerstva práce a sociálních věcí. A přidává druhou část otázky, třeba, že ženy mají nižší důchody než muži. Prokliknete se na web, který nabízí penzistům různé akce a informace. Ale celý je tak jakoby nesený v duchu reformy – která ovšem není. A hned tak nebude.

Fotka od Steve Buissinne z Pixabay

Marketingově je to docela dobře pojaté. Lépe než lákat lidi na web o reformě, je dráždit jejich mysl otázkou a vtáhnout je tak do problému. Ne, že by to byl převratný objev, ale na státní instituci je lákadlo na přistávací stránku uděláno dost dobře.

Na webu jsou i popsány akce, například proti zhoršení situace starých lidí po covidu. Bez legrace, to není úplně špatná věc. Jen zůstává na půl cesty. Spíš to celé působí dojmem projevení zájmu a sdělením „víme o vás a vašich problémech.“ Což není málo! Skutečně přitažlivých nabídek pro seniory ale najdete pomálu.

Ale hlavně – bannery lákají především na otázku penzí. Tedy, jako by to mělo být pro budoucí penzisty. A pro ty je tam kvíz. Toť vše. Pod záložkou „důchodová reforma“ jsou jen odkazy. A co má dělat člověk, kterému teda hrozí ten nízký důchod? Asi si o tom číst.

Web například upozorňuje, že ženy mají v průměru o 3 tisíce korun nižší důchod než muži. Také, jak se krátí penze při předčasném odchodu na odpočinek a podobně. Ptá se taky, zda lidé souhlasí s návrhem důchodové reformy. Dva a kus měsíce před volbami… no, proč ne.

Guláš rovnosti a zásluhovosti

Je to takový guláš. Na jedné straně upozorňuje na nízké důchody žen, na druhé chce propagovat zvýšení základní výměry pro všechny. Stejně jako aktuální návrh reformy přitom nedopovídá na dvě zásadní otázky: 1. Kde stát na jakékoliv plány v oblasti penzí vezmeme peníze, a 2. Zda při omezených zdrojích budeme posilovat zásluhovost nebo rovnost.

V médiích několikrát zaznělo, že po reformě se má zvednou základní výměra, ale i posílit zásluhovost. Hm, to znamená do obojího přisypat peníze. Nebo se bude více diferencovat a ti, co odvedli méně, mají být penalizováni více než doposud?

Když už web zmiňuje ženy – protože mají zpravidla nižší příjmy, tak také do systému méně odvedly. A mají delší věk dožití než muži. Takže v průměru déle čerpají penzi. Rozdíl kolísá, ale pohybuje se kolem pěti let. Méně odvedly, více čerpají, Samozřejmě, jsou penalizované mateřstvím. Ale to je třeba také penalizovaný člověk z vyloučené lokality. Nebo z nefunkční rodiny. Případně člověk s nízkou inteligencí. Nic proti tomu, aby ženy dostaly určité vyrovnání za to, že to mají na trhu práce těžší. Ale nelze pak mluvit obecně o zásluhovosti podle toho, kolik kdo do systému odvedl.

Co třeba takoví živnostníci? Že platí málo? Víte, že v roce 2019 průměrný zaměstnanec promarodil 45 dnů? Když si k tomu přičtete standardních pět týdnů dovolené (přinejmenším), zjistíte že zhruba čtvrtinu roku zaměstnanec v průměru nepracuje. A má to placené. Živnostník o dovolené buď maká nebo nevydělává. Marodit nemůže. Ne proto, že by si neplatil nemocenskou. Ale proto, že by přišel o kšeft.

Nerovností je všude spousta. Buďto budeme ve stáří lidi zajišťovat před chudobou, nebo pojedeme primárně na principu zásluhovosti. Ideálně pak na principu pojistném. Ale ten zahrnuje spoření. Což je úplně něco jiného než parametricky měněný systém průběžný. Tak zatím si dáme ten guláš.