Vegetariáni úspěšně pokračují v převýchově
Od letošního podzimu studentské jídelny a kavárny v Berlíně přecházejí na vegetariánskou a veganskou stravu. Důvodem je údajně stále vyšší podíl veganů mezi posluchači i snaha institucí stát se klimaticky neutrálními. Tu zprávu nedávno přinesl portál iDnes.cz.
Týká se to 5,6 milionu studentů. Univerzitní stravovny se vymlouvají na průzkum z roku 2019, podle kterého 13,5 procenta berlínských vysokoškoláků se označilo za vegany. Dalších 33 procent studentů z hlavního města se prohlásilo za vegetariány. To lze zpochybnit. Mnoho odpovědí bylo nepochybně zaškrtnuto pod vlivem veřejného mínění. Už od doby imigrantské krize jdou zprávy o tom, jak se v Německu něco jiného říká na veřejnosti a něco jiného v soukromí. Nezaškrtnout podporu klimatu a vegetariánství by mohlo příslušného studenta vyloučit z kolektivu, ne-li z univerzity. Pro studentské všejedy, podle sdělení univerzity, se budou chystat 2 % masité a rybnaté stravy.
V celé německé populaci je veganů a vegetariánů údajně jen 1,6 procenta. Na univerzitách je jich kupodivu skoro polovina. Ti, kteří v průzkumu třeba zaškrtli, že vegetariáni jsou, ale ve skutečnosti nejsou tak docela, zřejmě netušili, že akce skončí tak, že budou dvě tresky na sto strávníků, respektive jeden Schitzel za semestr.
S ekologií to má velmi málo co dělat. Spíše určitá menšina studentů či obyvatel ovládla instituci ve jménu prosazení správného světového názoru. Vědeckého světového názoru! Čtenáři 50+ jistě rozumějí. Těm 50- ocitujeme jinou zprávu. Starší sice, pravda, ale poučnou.
Na řadě čínských univerzit se od října 2018 vyučuje doktrína prezidenta Si Ťin-pchinga jako stěžejní bod učebního plánu. Poprvé od éry Mao Ce-tunga se ideologie čínského vůdce stala východiskem akademické sféry. Prezident si podle Michaela Gowa, experta na čínské vyšší vzdělání, přeje dostat své myšlenky a stranickou ideologii mezi běžné lidi. Když budou komunistické myšlenky více rezonovat mezi občany Číny, upevní se tím moc státu i samotného Si Ťin-pchinga. Prezident si touto cestou také může vybudovat armádu loajálních akademiků v prestižních institucích. Za půl roku vzniklo na univerzitách na třicet výzkumných institutů věnujících se Siově ideologii, které disponují granty a stipendii v hodnotě desítek milionů korun. Nejprestižnější grantová agentura v červnu (2018) vyhlásila rozdělení peněz pro akademickou sféru, z nichž bylo financováno 90 studií, které měly v názvu jméno prezidenta, 240 projektů o „nové éře“ a desítky dalších výzkumů spojených s oficiální doktrínou. Konec citátu.
Čína není s budováním ideologické základny od Česka tak daleko a Berlín už vůbec ne. Také v evropském případě se jedná o podporu jedné správné ideologie o vůdčí úloze Evropské unie v ochraně klimatu a přebudování společnosti na sociálně spravedlivou. Také v Evropě se musí proutek ohýbat, dokud je mladý. A ani v Evropě neseženete grant na výzkum ukončení palivového cyklu v jaderných elektrárnách, zato grantů na obnovitelné zdroje, bezemisní auta, genderová studia a integraci radikálních islamistů jsou takřka bezbřehá.
Teď v lednu se poprvé i u nás (ve světě 10. ročník) rozběhla výchovná globální kampaň za vegetariánství, takový vegan challenge. Výzva. Má trvat měsíc a má přesvědčit lidi, jak je to zdravé a prospěšné jíst zeleninu. On to už i u nás ví skoro každý, ani není problém si zeleninu k jídlu opatřit, ale nemá to ten správný ideologický náboj. Není v tom ta ochrana klimatu a to světonázorové přesvědčení. Zelenina se musí jíst vyzývavě, manifestačně. Tak je na to web, kam se vegani a vegetariáni mají hlásit, registrovat, kde se bude diskutovat, poučovat a tak. Podobně jako názory Si Ťin-pchinga se musejí vědecky zkoumat a manifestačně obdivovat.
V jedněch televizních zprávách takhle po ránu jedna aktivistka nadšeně hovořila, o té kampani. Tvrdila, že vegetariánstvím a veganstvím u nás trpí už skoro polovina obyvatel (?). Těm ostatním patrně „chybí osvěta“. Až začne „chybět legislativa“, bude na čase vyhlásit ani ne tak „výzvu“, jako spíše poplach.