V ekonomice nedostatku klesá důvěra

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za sebou. Ocitli jsme se v podivné době, která plodí naděje i obavy. Podniky by vyráběly a rostly, ale nemají z čeho. Lidé by utráceli, ale nemají zač. Pravidelný konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu (ČSÚ) sděluje pokles důvěry u podnikatelů i spotřebitelů.

V české ekonomice se sešly dva rozporné jevy. Nedostatek vstupů, surovin, polotovarů, nedostatek zaměstnanců i energie vyhání cenovou hladinu, působí inflaci a brzdí produkci, což mj. cituje také ČSÚ ve své nové zprávě. To jsou rysy inflace nabídkové.

Zároveň je hospodářství v celkem slušném vzestupu, lidem rostou příjmy, státní rozpočet štědře dotuje a bagruje hluboké schodky, banky emitují nové peníze (ta naše už ne tolik), to jsou symptomy inflace poptávkové.

Naposledy podobný stav, tedy poptávková inflace a měnová expanze, u nás probíhaly v letech 2007 a 2008. Hovořilo se tehdy o potřebě měnové a fiskální politiky, která zajistí „měkké přistání“. Načež přišel pád banky Lehman Brothers v USA a ekonomika propadla z roku na rok o 9 procentních bodů. Státní rozpočet ČR v roce 2009 spadl do tehdy nevídaného deficitu 195 miliard korun.

Letos se o měkkém přistání nehovoří, ale že inflace (obě) skončí zchlazením hospodářského růstu je téměř jisté. Zejména proti nabídkové inflaci se dá těžko něco dělat, její zdroje leží mimo dosah zdejších politiků, ekonomů i podnikatelů. Do průšvihu se dostává automobilový průmysl, který u nás je velmi významným tvůrcem ekonomického výkonu, exportu, zaměstnanosti… To je opravdu problém.

Analytik ČSOB Petr Dufek varuje: „Vzhledem k tomu, že se v nejbližší době nedá v tomto směru očekávat obrat k lepšímu, přichází čas na přepisování výhledů směrem dolů.“

Nadnárodní ekonomické instituce chlácholí svět, že alespoň v energetice je nedostatek a růst cen jen dočasný. Moc tomu nevěřím. Ale malá naděje, že hospodářský růst bude zastaven také jen dočasně a během příštího roku se znovu vzpamatuje, ta zůstává.

.