Útok na záporožskou jaderku je možná válečný zločin

Útok na jadernou elektrárnu v Záporoží je asi největší čuňárna, jaké se ruská vojska zatím dopustila. Lze to bez uzardění přirovnat k použití jaderné zbraně, navíc cíleně proti civilnímu obyvatelstvu.

Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ještě předevčírem v rozhovoru pro Český rozhlas ujišťovala, že útočit na jadernou elektrárnu se nesmí, že tato zařízení jsou zvláště chráněna. Útokem na Záporožskou JE je nyní evidentně překvapena, téměř otřesena. „Mně se v průběhu noci na dnešek zbořil svět tak, jak jsem ho znala. Žila jsem celý život ve světě, kde platily mezinárodní dohody. Rusové zcela porušili Ženevské konvence o ochraně civilních osob při válečném konfliktu. V konvencích se jednoznačně píše, že na jaderné elektrárny se neútočí,“ řekla Drábová v rozhovoru pro server iDnes.

Současné znění Ženevských konvencí pochází z léta roku 1949. Během dalších let bylo přijato několik dodatků. Původně Ženevské konvence, nebo také úmluvy, nařizovaly ochranu obětí ozbrojených konfliktů (ženevské právo), avšak dodatkové protokoly z roku 1977 upravují i způsoby a prostředky vedení války (haagské právo, jehož dalšími prameny jsou také Haagské úmluvy, Ženevský protokol, Úmluva o zákazu nebo omezení některých konvenčních zbraní a řada dalších smluv).

Smluvními stranami Ženevských úmluv jsou všechny státy světa. Zavazují každou skupinu účastnící se ozbrojeného konfliktu, tedy nejen vládní síly, ale i například povstalce. Musejíí být dodrženy všemi stranami konfliktu za všech okolností, bez ohledu na chování kterékoli ze stran konfliktu.

Tedy ani možnost, o které se zmínil jeden z vojenských analytiků, že Rusové možná ani nevěděli, nač útočí, jejich zločin neospravedlňuje. Navíc je to možnost krajně nepravděpodobná. Záporožská JE je největší v Evropě, pracuje zde 6 bloků o výkonu 1000 MW každý. Uváděny do provozu byly postupně v letech 1985 až 1996. Nehledě k tomu, že útočit vojensky na jadernou elektrárnu je luxusní nesmysl. Pokud je účelem vyřadit ji z elektrizační soustavy a poškodit nepřítele omezením dodávky elektrického proudu, existuje řada pohodlnějších a bezepečnějších způsobů, jak jaderku ze sítě „odpojit“.

Obavy z postupu ruských vojsk nastaly, už když dobyli jadernou elektrárnu Černobyl. Nepočali si s ní nic, ale celému světu připomněly, jakou tragédií byla v roce 1986 její havárie. Kolik stála životů a kolik zamořila území, dodnes neobyvatelného. Havárie napomohla rychlému uzavření a naplnění smluv o jaderném odzbrojení mezi SSSR a USA, když politici mohli spatřit na vlastní oči, co takový atomový výbuch způsobí.

Požár záporožské JE, způsobený ruským útokem, je pod kontrolou. Nebyly poškozeny aktivní zóny, reaktory se chladí a snižují výkon. Nicméně: „Vážná porušení Ženevských úmluv představují válečné zločiny a pachatel je trestně odpovědný podle mezinárodního trestního práva,“ píše o úmluvách Wikipedie. „Odpovědnost za porušení Ženevských úmluv nese nejen ten, kdo se ho dopustil, ale i ten, kdo takové porušení nařídil, i ten, kdo z nedbalosti při výkonu své funkce porušení ze strany podřízených umožnil. Dále pak skutečnost, že k porušení došlo na základě příkazu nadřízeného, nezbavuje sama o sobě podřízeného odpovědnosti za takovýto čin. Každý stát je povinen osobu podezřelou z vážného porušení postavit před soud, bez ohledu na její státní příslušnost, nebo ji vydat státu majícímu na jejím stíhání zájem.“