Svět nám nerozumí, říkají Izraelci. A válka je za hranou možného návratu
Nic neospravedlňuje hrůzu, kterou snášejí civilisté v Gaze, říká Světová zdravotnická organizace. A Izraelci kroutí hlavou.
Už dříve před odpojováním energií varovala OSN, protestovaly různé lidskoprávní organizace. USA, konkrétně Bílý dům varuje předtím, že Izrael chce Gazu „po válce“ znovu obsadit. Prezident Joe Biden už minulý týden uvedl, že nová okupace by byla chybou. Ministr zahraničních věcí Antony Blinken zase tlačí na humanitární pauzu, která by umožnila snad záchranu raněných, snad odchod části obyvatel mimo ostřelovaná území. Pokud je ovšem kam.
Západní společnost je zase rozdělená. Což je normální. Není normální mít jeden názor (i když v Bruselu i jinde by si to asi přáli). Tentokrát je to ale hodně ošklivé. Jedni vidí hrůzy, které bojovníci Hamásu napáchali, zatímco druzí připomínají, že Palestina je vlastně desítky let okupovaná. Jako by nevnímali způsob, kterým se teroristi z Hamásu rozhodli „bojovat.“ Ani že jim zřejmě nejde o svobodu, ale o zničení Izraele a vraždění.
Nevidí ani to, že Hamás vraždil i Palestince, kteří s ním prostě nesouhlasili. Nebojuje za ně… a to jsme zase na druhé straně. Média, do nedávna jednostranná, začínají přinášet svědectví Palestinců, kteří říkají, že Hamás válčí, ale oni nesou následky, i když ho nepodporují. A vlastně se ho bojí.
„Naše civilizace takové činy vždy odsuzovala. Žádným řešením není zabíjet desetkrát více civilistů, než kolik jich zemřelo při vražedném útoku Hamásu,“ napsal náš spolupracovník, respektovaný polský analytik Piotr Kuczyński.
Ale Izraelci to nechápou. Podle CNN je mnoho z nich frustrováno tím, co považují za nerovné zacházení. Svět je prý má rád jen v roli obětí. Jakmile se začnou bránit, nelíbí se mu to.
„Myslím, že každá země na světě, která by se ocitla v naší situaci, by pravděpodobně udělala mnohem, mnohem víc a nikdo by nic neřekl. Jsou to jen Židé. Protože Židé nemají právo žít v zemi v míru. To je to, co chceme. A je mi líto, ale nikdo to nechápe,“ citovala CNN místní učitelku.
každá země na světě by pravděpodobně udělala mnohem, mnohem víc a nikdo by nic neřekl
Mnozí také protestují proti premiérovi Netanjahuovi, který podle nich Hamásu až moc ustupoval. Možná i cíleně. „Měli jsme sundat Hamás už dávno, ale místo toho začal Netanjahu povolovat katarské peníze,“ řekl Benny Zweig, bývalý profesor sociologie a politologie, který protestuje s transparentem dvakrát denně.
„Je mi 22 a byl jsem na čtyřech pohřbech za poslední čtyři týdny a na dalších dvou pohřbech za poslední rok, kdy byli dva moji přátelé zabiti při teroristických útocích,“ řekl CNN Yonatan Rapaport na náměstí Zion v centru Jeruzaléma. Nechápe, jak to, že někdo jeho zemi ubírá právo se bránit. Navíc je přesvědčen, že se snaží nezabíjet civilisty.
Mnozí také protestují proti premiérovi Netanjahuovi, který podle nich Hamásu až moc ustupoval
„Tento konflikt není černobílý, ale tato válka s Hamasem ano,“ dodal s tím, že: „Existuje velmi oprávněná kritika izraelské vlády a Izraele, ale v mnoha těchto rozhovorech byla překročena velmi tenká hranice mezi kritikou Izraele a nenávistí k Židům.“
Židé připomínají ukrutnosti, kterých se Hamás dopustil. A teď asi nevěřícně hledí na to, jak se o nich lídři Íránu či Hizballáhu vyjadřují pochvalně. To je přesně to, co by mělo nás, Evropany, Američany a ostatní, probudit. Ani v nejhorších chvílích druhé světové války přece obyvatelé okupovaných zemí nevraždili německé děti. Aby tomu říkali „osvobozenecký boj.“
Přesto na sociálních sítích koluje video s americkými studenty, kteří odmítají, že k nějakému týrání a vraždění 7. října došlo. V online rozhovoru zvou do USA člena Hamásu, který jim slibuje, že přijde a zavraždí je, zatímco oni mu tleskají. Je to parodie, ale kdo se občas baví s generací Z tuší, že to nemusí být od reality moc daleko. Že autoři přehánějí jen trochu.
Západ je rozdělený. Sami Izraelci jsou rozdělení na ty, kteří útočí na západním břehu Jordánu a nejraději by to celé vzali atomovkou, ty, kteří hlavně viní Netanjahua, ty, kteří by chtěli cokoliv pro výměnu rukojmích… a stejně je zřejmě rozdělen i svět Palestinců. Konec konců to dokládá útok na šéfa samosprávy Mahmúda Abbáse.
Podpora Izraele bude s postupující válkou klesat stejně, jako tomu je u Ukrajiny. A nenávisti je všude tolik, překročení červených linií také… že už není, kdo a kam by ustoupil. Nevím, kolika lidem se už vkradla myšlenka, zda nebyla chybná i ta britská iniciativa mezi válkami. A sice zvát do Palestiny Židy na úkor původního obyvatelstva. Zda to nezaložilo konflikt, který prostě nemá řešení. A bude trvat nekonečnou válkou, nebo skončí, dohodou, ale na troskách. Co nejhůř – svět si zvykne.