Hrozí USA recese? Dluhové a měnové trhy v centru pozornosti
V USA byla inflace v červnu 3 %, v červenci 3,2 % a v srpnu 3,7 %. Důvodem zvýšení je především to, že inflace v USA klesá již od července 2022, takže základna se snižuje. Kromě toho se tam na čerpacích stanicích nedějí žádné zázraky – rostoucí cena ropy (důsledek OPEC+) se odráží v peněženkách Američanů.
I přes tento růst spotřebitelských cen bylo rozhodnutí měnového výboru centrální banky FOMC (20. 9.) v podstatě jasné – Fed tentokrát sazby nezvýšil a Jerome Powell, šéf Fedu, měl velmi jestřábí projev. Je pravděpodobné, že měnový výbor 1. listopadu naposledy ještě sazby zvýší. Vlastně se opět opakovalo, co se často stává. Po sympoziu Fedu v Jackson Hole trh usoudil, že Fed brzy změkne, a opět se mýlil (stejně jako před rokem po červencovém zasedání FOMC).
Akcie míří na jih
Po tomto zasedání a po Powellově jestřábí konferenci se akciové indexy posunuly dále na jih (klasická C-vlna ABC korekce) a výnosy dluhopisů pochodovaly na sever a stanovily nová 16letá maxima. To vedlo i k tomu, že výnosy v jiných zemích, například v Německu, dosáhly 12letých maxim. Čím vyšší jsou výnosy dluhopisů, tím nižší je ochota nakupovat akcie. Tak to funguje (téměř) vždy.
Kam by mohly putovat americké výnosy? Doporučuji vám podívat se na můj předchozí příspěvek, kde jsem se tímto problémem zabýval poměrně důkladně. Budu jen citovat pasáž, která se týká technické analýzy. Výnosy vykreslily čtyřicetiletý klesající trendový kanál, který byl opuštěn v roce 2022 při výnosu 2,5 % a jeho šířka je 3,2 %. Z toho by vyplývalo, že výnosy vzrostou do oblasti 5,5 až 5,7 % a hypoteční sazby přistanou nad 8 procenty (v současnosti prakticky 7 %).
Hrozí USA recese?
To by skutečně přivedlo americkou ekonomiku do recese. Jak vidíte, jsme na cestě k tomuto cíli. Navíc v USA opět začala hrozba „government shutdownu“, protože zarytí trumpovci nechtěli připustit přijetí výdajových zákonů (fiskální rok v USA začíná 1. října). Jak je vidět, je možné, že se dvakrát v jednom roce bude opakovat představení, tj. boj o to, aby všechny federální úřady fungovaly bez problémů. Ekonomiku by mohla poškodit také stávka odborů v silniční dopravě (UAW).
(Po napsání tohoto textu se obě komory amerického kongresu shodly na oddálení shutdownu a zákon podepsal i prezident. Za 45 dnů se ovšem bude vše opakovat – poznámka redakce)
V době psaní tohoto článku již výnosy dosáhly 4,60 procenta. Výnosy byly následovány posílením dolaru vůči ostatním měnám. Aby toho nebylo málo, čím hůře se situace v USA vyvíjí, tím silnější je dolar, protože peníze utíkají do „bezpečného přístavu“. V den psaní článku kurz EUR/USD testoval podporu poblíž 1,05 USD a u nás intervencionisté spustili ruce a umožnili zlotému posílit. Ale žádný strach – brzy se do toho pustí znovu. Nadhodnocení zlotého před volbami? Nečekejte 😉.
A tak, bez legrace, po rozhodně chybném rozhodnutí Rady pro měnovou politiku (snížení sazeb z 6,75 % na 6,00 %) dostával zlotý na frak, dokud předseda Polského rozvojového fondu Paweł Borys i náměstek ministra financí Artur Soboń nepřispěchali naší měně na pomoc. Pawel Borys, o němž mnozí na trhu tvrdí, že je pravou rukou premiéra Morawieckého v ekonomických otázkách, dokonce (nepřímo) kritizoval Adama Glapinského, prezidenta centrální banky.
Zajímavá byla jeho slova o nástrojích, které má vláda k optimalizaci kurzu. Podle Sobońe, který rovněž slovně intervenoval, je takovým optimálním kurzem eura 4,40 – 4,60 PLN. Možná je to skutečně nejlepší jak pro dovozce, tak pro vývozce. Tyto nástroje vlády jsou poměrně omezené.
Údajně se hovoří o omezení likvidity na trhu, což povede k velkému nárůstu výnosů dluhopisů. Podle mého názoru to vláda neudělá. Osvědčeným nástrojem je výměna eura z unijních fondů nikoliv v centrální bance, ale přímo na devizovém trhu. Má to jen jednu výhradu: je třeba mít toto euro v portfoliu, a protože nechceme, aby byly ohroženy prostředky z Národního plánu obnovy a fondy kohezní politiky, budou takové intervence velmi omezené.
zlotý bude velmi náchylný k oslabení v předvolebním období a možná i po volbách
Centrální banka může také prodávat měny na trhu (máme rezervy ve výši 167 miliard eur), ale takové kroky podobné „erdoganomice“, kterou v Turecku praktikuje prezident Erdogan, mohou přinést více škody než užitku. Kromě toho je třeba mít na paměti, že slovní i reálné intervence mohou tento trend nanejvýš zpomalit, ale nezmění ho. A zlotý bude velmi náchylný k oslabení v předvolebním období a možná i po volbách, pokud zadělají na další, předčasné.
Akcie možná zahájí rallye na konci roku
Jak je vidět, končící září si své špatné jméno plně zaslouží. Nicméně je tu i pozitivum – trh sice bude předpokládat, že 1. listopadu měnový výbor Fedu zvýší úrokové sazby, ale zároveň bude předpokládat, že to bude poslední zvýšení. A pokud ano, v očekávání listopadového zvýšení může dolar v druhé polovině října začít korigovat a akciové trhy zahájí svou rallye na konci roku. To se pěkně potká s našimi volbami, jejichž výsledky mohou být na konci září nepředvídatelné. Takže na závěr moje úpěnlivá prosba: určitě se voleb zúčastněte.