Rozhádají se i státy OPEC+? Možná právě to zlevnilo benzín a naftu

Benzín a nafta jsou o hodně levnější než před rokem. Za poklesem je i lehce podivné chování sdružení OPEC+.
V minulém týdnu ropa mírně pookřála, protože se objevily zprávy, že USA a Čína začnou jednat o vzájemném obchodu. Tedy, že si to vyjasní s těmi cly a možná se dohodnou na jejich snížení podobně, jako to Spojené státy americké (rozumněj: Donald Trump) učinily s Velkou Británií – což se právě stalo, byť jen dočasně.
Předtím ale cena tohoto tekutého zlata dlouhodobě klesala. Přesněji, prudce spadla loni v létě, aby poté skákala nahoru a dolů, povyrostla a letos od začátku roku padala znovu. Proč to oživení kvůli clům? Protože ta samozřejmě ohrožují mezinárodní obchod. No a ten zase potřebuje palivo. Ať už je to nafta, mazut nebo kerosen, až na výjimky se většinou vyrábí z ropy.
Vedle toho je tu ale také ekonomické ochlazení v Evropě a hlavně zpomalení (ne vysloveně recese) v Číně. To všechno tlačilo ceny dolů i přesto, že se udržuje napětí na ose Izrael – Írán. Což by v případě přerodu v otevřenou válku mohlo mít zdrcující dopad na dodávky z dané oblasti. Naopak se zdá, že vyjednávači USA a právě Íránu snad spějí k domluvě o uzavření jaderné dohody. Což by mohlo odstranit další příčinu napětí.
V USA se uzavřelo několik těžebních zařízení
Zatímco v USA těžební firmy odstavily řadu zařízení a snížily těžbu, zvláštní je situace kolem kartelu OPEC, respektive rozšířeného sdružení OPEC+. To se totiž dohodlo, že i přes nízké ceny těžbu navýší. Jednoduchá logika by mohla velet k takovému kroku ve smyslu: když je nižší cena, potřebujeme větší produkci. Jenže vyšší nabídka znamená další pokles ceny a většinou se v minulosti kartel proto choval přesně naopak. Omezoval těžbu, aby ceny navýšil. Což by znělo smysluplně i teď, zvlášť když některé obří korporace z Perského zálivu hlásí pokles zisků.
OPEC+ hovoří o dobrých výhledech
Prohlášení skupiny hovoří o dobrých výhledech na letošní rok. Ve specializovaných médiích se ale spíše hovoří o něčem jiném. Tím prvním – a těžaři veřejně popíraným – je možná snaha potěšit amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho chování totiž v USA posiluje inflační očekávání, které by samozřejmě bylo třeba zase zchladit. No a právě levnější ropa by byla fajn.
Tou druhou záležitostí je ale spekulace, že ti největší z největších se zlobí na Kazachstán, Írán a Rusko, že nedrží basu a nedodržují dohodnuté kvóty. A protože taková Saudská Arábie si může dovolit dočasný pokles zisků nebo i ztrátu (CNBC připomíná, že v minulosti už jednou zaplavila trh levnou ropou, aby vytrestala Rusko), tak se podle spekulací možná snaží své neposlušné kolegy přinutit k fér hře.
Možná se někdo snaží přinutit Kazachstán, Írán a Rusko k dodržování pravidel
Pak tu ještě ale může být jedna věc. A sice, že takové chování poškozuje nejen produkci kartelu, ale i ty ostatní. Třeba americké těžaře. A ti, jak již bylo řečeno, svou produkci částečně omezují. Což asi zase Trumpovi vonět nemusí.
Ať tak či onak, jádro OPEC je schopno se kdykoliv rychle dohodnout na změně. Možný konflikt sice hezky zapadá do obrazu současného světa, kde se obchodní poměry mění z okamžiku na okamžik. Ale skupina z Arabského poloostrova se asi rozvrátit nenechá. Každopádně, nějakou dobu by ty nižší ceny mohly ještě vydržet.