Přišel čas na měnovou intervenci? Spíš ne
Česká koruna v posledních dnech výrazně oslabila a přilila tak olej do ohně, roztápějící inflační kotel. Je s podivem, že nikdo moc nezvedá téma, zda by neměla Česká národní banka domácí měnu posílit.
Jen pro jistotu – slabá měna podporuje export, ale také dováží inflaci. Především tím, že zdražuje dovozové zboží a také subdodávky výrobcům (kteří jsou pak nuceni také zdražovat). Na rozhraní praxe a teorie je možnost, že se díky slabší měně daří lépe vývozcům, kteří si po naplnění výrobních kapacit mohou dovolit ke zboží pro domácí trh přidat vyšší cenovku.
Proč tedy oslabování koruny v době inflačních tlaků nezastavit prodejem deviz? Proč nikdo neradí do éteru: prodávejte devizy, nakupujte korunu, zvyšte po ní poptávku a umožněte jí posílit?
Asi je zbytečné o tom diskutovat, pokud v ČNB k takovému kroku není nálada. Například viceguvernér Tomáš Nidetzký říká, že i v případě prodeje výnosů z devizových rezerv se vedou diskuse, zda to neovlivní kurz měny.
Je totiž pravda, že k operacím na devizovém trhu nikdy nesahali centrální bankéři rádi. Snad s výjimkou Miroslava Singera. Ovšem ten tak činil ze specifických důvodů, oznámil to předem a dokonce oznámil, kdy s tím skončí. Jeho kroky, které měly zabránit deflaci, směřovaly k oslabení měny.
Jinak „se koruna ovlivňovala“ výjimečně, když bylo sakra zle. Většinou nejprve slovně a až pak prodejem deviz. Přece jen, jde o zásah do trhu, kdy centrální banka prostě zahýbe cenou vahou své ekonomické síly. Že to patří do centrálně plánované ekonomiky? To zase ne, vždyť úrokové sazby také ovlivňuje. Ale vydávat se za jejich hranice, už je pro většinu ekonomů moc velký kanón.
Navíc hrozí, že po masivním vzedmutí ekonomiky se růst hlavně vinou nedostatku subdodávek přibržďuje. Slabší koruna přitom exportérům pomáhá (hlavně na delším horizontu a nezajištěným). I když ČNB se má primárně starat o ekonomickou stabilitu a ne o růst, přivolávat stagflaci se jí asi chtít nebude.
Přesto jí kurz měny zřejmě pár vrásek přivodí. Kdo se domníval, že vyšší sazby přilákají peníze a koruna posílí, vidí teď opak. Nedůvěra v ekonomiky Visegrádu se zjevně přelila do slabší důvěry v měnu (samozřejmě bez Slovenska). A v USA začínají růst výnosy státních dluhopisů. Přičemž s vidinou růstu sazeb Fedu by mohl posílit dolar. Což je o důvod víc investovat do amerických dluhů.
Každopádně je evidentní, že na dalším zasedání Bankovní rady se asi nebude diskutovat, zda zvednout sazby, ale zase jen o kolik.