Přestaňme nakupovat ty pitomé povolenky

Globální energetická krize. Už se to sousloví dostává do oficiálních sdělovacích prostředků. Ano, skutečně k ní spějeme. Může za to vláda. Nejen ta naše a nejen ta jedna. Berte to tedy trochu obrazně.

Výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol nabádal Evropský parlament a komisi, aby z nastávající situace nevinila jen ekologickou politiku. „Dnešní situace připomíná vládám, jak důležité jsou bezpečné a cenově dostupné dodávky energie, zejména pro nejzranitelnější části naší společnosti,“prohlásil Birol. „Dobře řízená transformace energetiky je řešením problémů, které dnes vidíme na trzích s plynem a elektřinou – nikoli jejich příčinou.“

Je tedy jasné, že odsud se žádného řešení nedočkáme. Neboť jen velmi kostrbatě se hledají jiné příčiny. Prý světová konjunktura po předchozí pandemii. Jenže ta konjunktura zdaleka není tak mohutná, ani tak globální, aby způsobila energetickou krizi. Ještě se nestalo, aby hospodářský růst vyvolal pětinásobné zdražení energie a její absolutní nedostatek. Snad při ropných krizích v 70. a 80. letech minulého století, ale i ty byly výsledkem chybných politických rozhodnutí.

Česká vláda přichází s návrhem, že by dotovala nejchudším obyvatelům nárůst ceny energie. Uvažuje o nějakých 800 tisících lidí a že by to přišlo na „nižší jednotky miliard“. Prostě pakatel ve čtyřsetmiliardovém schodku.

Jenže to je jednak pouhé chlácholení důsledků, nikoliv řešení příčin. A je to jen začátek. Například některé chemické provozy v Evropě ohlašují zastavení výroby zemědělských hnojiv z důvodu nedostatku nebo příliš drahé energie. Příští rok touto dobou tedy za půl chleba zaplatíme půl výplaty (dobře, tak půl hodinové mzdy, no…). Kolik dalších jednotek miliard budou stát další a další sociální výpomoci dalším a dalším nejchudším? Kolik firem se bude rozhodovat, jestli zaplatí za elektřinu, nebo za stále dražší zaměstnance? A kolik firem už nebude mít ani na jedno z toho?

Řešením by bylo, kdyby třeba podniky a firmy jednoho dne, třeba pozítří, přestaly nakupovat ty pitomé povolenky na vypouštění CO2. Co by se stalo? Jejich produkce se to netkne, odbyt neklesne, na zaměstnanost by to nemělo vliv. Povolenky jsou obchodovatelný cenný papír. Obchodování s nimi se dotýká už tolika vlivných a bohatých lidí, že by odpoledne ještě téhož dne byl „problém vyřešen“. A ekologistům mohu garantovat, že s klimatem by to nehnulo, ani co by se za nehet vešlo…

Ale nezoufejme. Česká republika je stále ještě soběstačná ve výrobě elektřiny a snad i tepla. Ještě stále máme dostatek elektrárenských zdrojů i vlastních energetických surovin, které můžeme využít a globální energetickou krizi odvrátit. Nebo alespoň u nás zeslabit. Jsou prostě jiná řešení, než nekončící podpory nejchudších, respektive podpory nespolehlivých OZE.