IEA: Ze zdražovaní plynu a elektřiny by se neměla vinit ekologická politika

Ze současného vzestupu cen plynu a elektřiny by se neměla vinit ekologická politika. Na setkání výborů Evropského parlamentu pro energii a životní prostředí to dnes řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Dodal, že růst cen by neměl narušit ekologickou transformaci Evropy.

Ceny plynu a elektřiny v Evropě se v poslední době zvyšují. Problémy v dodávkách plynu totiž provází vzestup poptávky, který je důsledkem zotavování ekonomik z útlumu způsobeného pandemií covidu-19.

Některé vlády už varovaly, že růst nákladů na energie by mohl podkopat veřejnou podporu pro ambiciózní evropskou klimatickou politiku, pokud ji budou voliči považovat za viníka tohoto zdražování.

„Je nesprávné a nepoctivé vysvětlovat tyto vysoké ceny energie jako výsledek politiky přechodu k čisté energii,“ uvedl Birol. Upozornil, že mezi faktory, které vedou ke zdražování energie, patří nízká úroveň zásob plynu a neplánované výpadky v jeho produkci.
„Někteří velcí dodavatelé se v těchto obtížných dnech zdráhají posílat do Evropy a dalších oblastí více plynu, ačkoli je to podle mého názoru příležitost, jak by mohli prokázat svou spolehlivost,“ řekl Birol. Žádné konkrétní dodavatele však nejmenoval.

Komentář SH:

O žádných „neplánovaných výpadcích v produkci“ zemního plynu žádné agentury neinformovaly. Pan ředitel Birol má zřejmě nějaké utajované informace. Také není jasné, proč by Rusko mělo právě teď něco prokazovat. Nabízí se pokus: na rok zmrazit opatření k přechodu na čistou energii a sledovat, co to s cenami energie udělá…

 

Minulý týden IEA uvedla, že Rusko by se mohlo více snažit pomoci zmírnit problémy s dodávkami plynu v Evropě. Skupina poslanců Evropského parlamentu tento měsíc požádala Evropskou komisi (EK), aby prošetřila roli ruské plynárenské společnosti Gazprom v růstu cen plynu v Evropě, protože chování společnosti v nich vzbudilo podezření z manipulace s trhem.

Konsorcium v čele s Gazpromem v minulých dnech dokončilo projekt Nord Stream 2, kterým bude proudit plyn z Ruska po dně Baltského moře přímo do Německa. Evropská unie ale dala před dokončením tohoto podmořského plynovodu opakovaně najevo, že projekt Nord Stream 2 není ve společném zájmu členských zemí EU.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov o víkendu podle agentury Interfax uvedl, že Gazprom je připraven zvýšit dodávky zemního plynu do Evropy a uzavírat nové smlouvy s evropskými odběrateli. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.