Povinné přijímání platebních karet je krokem k nesvobodě digitální měny

Ilustrační foto: Gerd Altman z Pixabay

Máme okurkovou sezónu par exellence, tudíž se náramně daří všelijakým pseudoproblémkům a pseudoaférkám, po kterých by za normálních okolností neštěkl pes, protože lidé by měli užitečnější věci na práci.

I přihodilo se, že tahle okurková sezóna se tuze hodila k rozpoutání bouře ve sklenici vody jménem „hotovost“. Podle průzkumu agentury STEM/MARK se čtvrtina Češek a Čechů setkala s tím, že v obchodech přestali přijímat platební karty. A tento průzkum začal být ihned jistou částí politického spektra dáván do spojení s hesly jako daňové úniky, znovuzavedení EET a šedá ekonomika.

Troufám si odhadovat, že v tomto případě zcela cíleně opozice společně s piráty recyklovala téma, které není tématem. I když pozor – tím toto téma rozhodně nechci bagatelizovat, ba právě naopak! Věc je ještě zapeklitější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Nemusíte ani tušit, co je to CBDC, aby se vám zapnuly vnitřní alarmy v okamžiku, kdy začne být dávána do souvislosti hotovost a daňové úniky. Logika věci je přeci přesně opačná: Hotovost je jen jedním z mnoha nástrojů daňových úniků. Když bude zrušena hotovost, ten, kdo nechce platit daně, si najde jiný nástroj: Od barteru, přes krypto, zlato, až po klasické pračky špinavých peněz v podobě drahých restaurací bez klientů.

Zakážeme tedy restaurace, protože se v nich často perou špinavé peníze? Protože přejídání cukrem způsobuje obezitu, zakážeme cukr, a s obezitou bude konec? Sotva. Tlouštíci se přeorientují na klobásy, ale obézní zůstanou. Hotovost není příčinou daňových úniků, je jen jedním z mnoha nástrojů a její zákaz by měl na daňové úniky skoro nulový vliv. Pro zabránění daňových únikům musíme změnit motivaci. Motivace vyhýbat se daním je zřejmá: daně jsou bizarně vysoké, už prakticky polovina HDP je dána výdaji státu.

V skrytu jde o boj zastánců hotovosti a zastánců digitálních měn centrálních bank

Pokud bychom tedy chtěli hotovost spojovat s daňovými úniky, případně s EET, pak to skutečně není téma, byť se z něho levice téma snaží udělat. Jenomže tohle celé je jen zastírací manévr. Ve skutečnosti tu jde o skrytý boj zastánců hotovosti a zastánců CBDC, tedy digitálních měn centrálních bank. A to už téma je. A zatraceně velké téma. Jenomže v jeho případě si zase veřejnost v drtivé většině vůbec neuvědomuje, o co jde, a že se jedná o megavelké téma, které je možná ještě větší než celý evropský Green Deal. A že právě toto téma bude mít v nějaké podobě zcela zásadní dopad na (nejen) naši ekonomiku.

Když se schylovalo ke Green Dealu, většina veřejnosti spala. Když se probrala, bylo už pozdě. Tradiční elektrárny už byly povypínané, byli jsme uprostřed energetické krize, auta se spalovacími motory byla prohlášena za fujky-fujky, cla na dovoz „špinavých“ věcí z třetích zemí byla uvalena a evropský průmysl dramaticky ztrácel konkurenceschopnost zejména ve srovnání s Asií. Příliš pozdě veřejnost prozřela, co je Green Deal zač a že jeho pravým smyslem je degradace evropského průmyslu. Mluvím o tom proto, aby bylo jasné, že nevratné a často do značné míry fatální chyby se dějí za tichého souhlasu či nezájmu zmatené veřejnosti, která jim zprvu nepřikládá význam, když je ještě lze zvrátit.

CBDC, neboli digitální měny centrálních bank, které jsou postupně zaváděny po celém světě, jsou přesně takovým případem. Kauzalita je následující: Nejprve se vyvolá odpor veřejnosti proti hotovosti. Poté se zruší hotovost. Po zrušení hotovosti zůstanou v platnosti jen bezhotovostní peníze. Poté se z bezhotovostních peněz přejde na jejich extrémnější formu CBDC. A CBDC stoprocentně naplňují definici Velkého bratra.

Je neodvratitelné, že v nějaké míře hrozí, že naše transakce budou v budoucnu mnohem víc sledovány než nyní. Pokud ovšem dojde k zavedení oné extrémní podoby, tedy CBDC, budeme odkázaní na milost a nemilost centrálních bank při nastavování úrokových sazeb, a to i směrem do záporu, bude existovat absolutní znalost státu o každé vaší transakci včetně místa a času, a stát bude schopen také kliknutím myši určit, že jednotka CBDC politicky „spolehlivého“ člověka má vyšší hodnotu než jednotka CBDC politicky „nežádoucího“ člověka. Netřeba vysvětlovat, že jde o nástroj totality.

Společnost už je ovšem chycená na udičku. „Obchodníci ruší smlouvy na platební terminály, jejichž počet začal poprvé za šest let klesat,“ hlásají novinové titulky. A veřejnost řičí „spravedlivým“ rozhořčením, že šejdíři obchodníci nechtějí platit daně pro blaho všech. A pomalinku, ale jistě, se začínají objevovat hlasy za zrušení hotovosti a vynucování přijímání karet. Málokomu dochází, že je to psychologickou přípravou právě pro pozdější zavedení CBDC.