Polsko má ze 76 % naplněné zásobníky plynu. Konec hlášení
Jako naprostý šok přišla zpráva, že Rusko přestalo dodávat plyn Polsku a Bulharsku. Samozřejmě, že víc, než osud těchto dvou zemí začalo všechny zajímat, zda neodstřihne i zbytek Evropy. Hlavně se ale ukazuje, že každá země má o zajištění a sdílení evropské energetické bezpečnosti trochu jinou představu.
Zatímco Evropská unie ústy nejvyšších míst hned začala hovořit o jednotném postupu, a o tom, že „oběti“ podrží, Polsko na to šlo jinak. Nejprve oznámilo, že má zásobníky plynu naplněné na 76 %. A pak přidalo myšlenku, že by nákupy ruského zboží měly být zatíženy speciálními odvody. Z nichž by se vytvořil fond pro podporu těch, kteří ruské chování nějak odnesou.
Polsko se tak směrem k Evropě představuje hned ve třech tvářích. Ta první už je stará a zahrnuje především reformu soudního systému tak, aby se dal dobře ovládat politiky. Teď se na to zapomíná, protože země našich severních sousedů je na čele podporovatelů Ukrajiny. To je ta druhá tvář, která vede.
Třetí je pak racionální. Už před časem Poláci oznámili, že zváží ukončení nákupů emisních povolenek. Což je samozřejmě krok proti EU. Povolenky vznikly proto, aby znevýhodnily fosilní zdroje energií a naplnily transformační fond pro přechod k nízkoemisní ekonomice. Jenže fungují taky jako cenný papír, se kterým se čile obchoduje. Tím obrovsky vzrostly jejich ceny a de facto fungují jako nástroj spekulace, který zatěžuje ekonomiku.
Polská „ignorance“ má tedy racionální základ. Stejně jako naplnění zásobníků, které mnohde v Evropě zejí prázdnotou. Což patří k těm příčinám současné krize, o kterých není důvod pochybovat.
Poláci ukazují, že na krizi nemusí člověk jen koukat s otevřenou pusou a chválit se na Twitteru. Že se v ní taky dá něco dělat. Pokud samozřejmě budeme slovům ministryně životního prostředí Anny Moskwové o naplněných zásobnících věřit. Právě polský vztah k soudnictví, ale i médiím a svobodě obecně pořád trošku zvedá otazník, jak je to doopravdy a co tady jde.
Polsko léta s unií bojuje, s Ruskem má dlouhodobý problém, a to všechno jeho výchovné políčky do unijní tváře (včetně nedávného prohlášení šéfa největší strany, že velká část evropských politiků je zkorumpovaná Putinem) staví do světla velkých otazníků. A myšlenka odvodů za ruské zboží pak trošku vypadá jako vypočítavost.
Jedno je ale jisté. Jestliže v první reakci nejeden politik říkal, že zastavení plynu do Polska a Bulharska Evropu sjednotí, teď to tak úplně nevypadá. Skoro by se dalo říct, že v rozdělování nepřítele je Putin lepší než v plánování bleskových válek. A to dlouhodobě.
v rozdělování nepřítele je Putin lepší než v plánování bleskových válek