Policejní násilní není selháním jednotlivce ale znakem doby

„V normální demokratické zemi by dnes už měl sbaleno jak policejní prezident, tak ministr vnitra,“ napsal k zásahu policistů vůči nic nedělajícímu zhruba čtrnáctiletému chlapci Miroslav Kalousek. Obávám se, že nikoliv. Nevyprovokované násilí ze strany policistů se totiž opět stává normou.

Fotka od Clker-Free-Vector-Images z Pixabay

Jen pro ty, kteří si případu snad ještě nevšimli – na mítinku Andreje Babiše mladík sebral a odnesl reproduktor. Poté, co jej vrátil, ho tři policisté v civilu povalili na zem, spoutali a odvezli na služebnu. Jeho matku odmítli vzít sebou i přes upozornění, že hoch trpí autismem.

Ministr vnitra prý chápe pobouření veřejnosti a policejní šéf je znechucen. Tím jejich reakce de facto končí. Ani slovo o tom, co mají vůbec dělat na podobných akcích policisté v civilu. Těsně před touto událostí podobně spoutali o odtáhli na jiné akci ženu, která předtím dala facku opět policistovi v civilu. No, fackovat lidi se samozřejmě nemá. Ale kdyby nešlo o veřejného činitele, asi by se to obešlo bez zásahu.

Nejeden člověk se přitom ptá, proč se na akcích podobného typu pohybují policisté v civilu? Proč nosí čapky s Babišovou propagandou? Odpověď nepřichází. A jestli jej pravda, že dotyčný do ženy opakovaně „žďuchnul,“ zavání to provokacemi jak z minulého režimu. Nebo ze Sudet za henleinovců. Vracíme se Bretschneiderům, kteří budou hlídat politickou čistotu?

Leckdo by to mohl považovat za nesmysl. Vždyť polici ovládá ředitelství, spadající pod vnitro, a to nekontroluje opoziční ANO ale vládní STAN. Jenže to je zjednodušené vidění. „Deagrofertizujte především Policii ČR,“ prohlásil již jednou zmíněný Kalousek. Že by věděl něco, co veřejnosti zůstává skryto? Víme snad jen to, že mocenské struktury bývají infiltrovány všelijak a kdo zrovna sedí v kachlíkárně, je leckdy nepodstatné.

Především je ale zjevně některým politikům společné dělení na my-vyvolení a oni-plebs. Jak to, že Babiš může veřejně lidi nazývat fašisty a nacisty a policie nezakročí? Jak to, že vnitro chce stíhat tzv. dezinformátory, zatímco ministři a zastánci „správných“ názorů mohou plácat do médií zjevné nesmysly?

Tolik násilí během pár měsíců už nejde svést na selhání jednotlivce. je to systémová záležitost

Na sociálních sítích koluje ještě další video. Na něm policista (není úplně zjevné, zda státní či městský) vyběhne ze služebny, opakovaně srazí na zem mladíka, který se dožadoval vstupu, a přestože se dotyčný nijak nebrání, nakonec na něj brutálně šlápne a ještě několikrát udeří. Nedávno také jiní policisté na východě Čech zaklekli muže jdoucího na červenou. Tedy kvůli banálnímu přestupku. O otci, zbytém před zraky malého syna kvůli nenasazené roušce, a odtaženém od nezletilého dítěte, které tak zůstalo zcela opuštěné, nemluvě.

Takové množství neadekvátního použití násilí během pár měsíců už nejde svést na selhání jednotlivce. To je systémová záležitost. Zvlášť, když je pan policejní ředitel pouze znechucen. To jako, že mu nechutnal oběd? To je všechno? Policajt, co se po zásahu pobaveně usmíval, asi bude mít problém za nasazenou podporovatelskou čapku. Ale jinak zřejmě pojedeme dál.

Vedle toho přicházejí brutální videa i ze zahraničí. Zvláště pak z Nizozemí. Samozřejmě, ne na všech je vidět začátek konfliktu. Zda náhodou protestující zemědělci poněkud nepřekročili hranice nenásilí. A existuje i video, kde policisté přiběhnou k hloučku poklidně stojících lidí a začnou do nich mlátit, kopat a vláčet je po zemi. Dokonce ty, kteří se snaží uhnout, pronásledují a bijí zezadu. Jak při pogromu.

Samozřejmě lze klidně vzít jakékoliv video a tvrdit, že je z farmářských demonstrací. Nicméně průběh je evidentní a uniformy nizozemské policie také. K tomu si lze třeba přibrat šílené záběry z použití síly proti poklidným demonstracím v Kanadě. A vlastně i v Nizozemsku v době covidu.

Jestli chce ministr honit ruské trolly, měli bychom se zamyslet, kdo sem tahá Putinovy manýry

Použití síly proti odpůrcům režimu, postojů a prominentů se vrací. Nejen v podobě chystaného honu na čarodějnice za nesprávné postoje. Dnes i v podobě honu na narušitele akcí, při nichž se zastánci mnohdy chovají jako zvěř. Alespoň jsem nikde nečetl, že by policie zasáhla, když fanoušci Andreje Babiše podrazili hůl jeho odpůrci. Ani když mu vylili na záda kýbl vody. Obojí mohlo u starého člověka vyvolat poměrně vážné zdravotní důsledky. Ovšem není to prominent.

Jestli chce ministr vnitra honit ruské trolly, měli bychom se zamyslet nad tím, kdo sem nejvíc tahá Putinovy manýry. Bohužel nejen sem. Liberální demorkacie se nám rozpadá, pane Fukuyamo.