Nevyvyšujme se nad Slováky. Oni mají Fica, my zase Brusel

Ilutrační foto, jedna z mnoha demonstrací v roce 2022: Matej Klíč na Unsplash

Od víkendu se média hemží politiky, kteří se vyjadřují ke Slovensku někdy až s despektem. Úpadek liberální demokracie ale začal jinde a jindy.

Pro řadu slovenských intelektuálů je Robert Fico, pravděpodobný příští slovenský premiér, symbolem nepotistického vládnutí a morálního úpadku tamní politiky. Z Česka je vidět a slyšet, jak jeho spolustraníci adorují komunisty, i jak vyhrožuje různým osobám ze státního aparátu, že s nimi teď zatočí. Konkrétně už dopředu ohlásil odvolání policejního prezident a šéfa speciální skupiny státních žalobců. Prezidentku Čaputovou nazval americkou paničkou, aby následně jeho spolustraník Ľuboš Blaha překřikoval davu: „americká“ a dva odpovídal „kur…“.

Ano, videa z akcí SMER – sociálna demokracia působí děsivě, a to hned několik. U nás jsme se tak hluboko zatím nedostali. Zmíněný Ľuboš Blaha například provolává, že válka vždy přicházela ze západu a svoboda vždy z východu. Hovoří předtím o hrozbě „liberálního fašismu.“

Nejeden komentátor se obává, že po ustavení vlády na bázi parlamentní většiny uvidíme na Slovensku pokus o destabilizaci právního řádu, možná i ústavní pořádku. Ovšem na to by bylo potřeba parlamentních hlasů víc, než kolik jich asi dá očekávaná koalice Směru-SD, Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenské národní strany.

Proč se našlo tolik lidí, kteří volili tyto strany? Otázka pro politology i sociology, na níž každá odpověď bude stejně jen spekulace. Vždycky, když je zle, mají našlápnuto strany, které nabízejí jednoduchá řešení a hesla, dávající šanci naštvaným lidem se vykřičet. Při vší kritice české vlády – a že důvodů je dost – nelze nevidět, že za jejími zoufalými preferencemi je spíš inflace a celkové napětí ve společnosti. Doba je prostě zlá a nahrává radikálům.

Podle průzkumu, na který upozornil Deník.cz, mezi mladými lidmi roste zklamání z demokracie a podpora diktátorskému stylu vládnutí. Zklamání z demokracie už dříve ukázaly i výzkumy v Jižní Americe. Psali jsme o nich.

Krize liberální demokracie ale nepřišla s kolísáním ekonomiky a růstem cen. Tu zahájil anglo evropský svět brutálním nárůstem regulace a snahou určovat, co si má kdo myslet. Období covidu toho bylo nejzářivějším příkladem. Ale i když už na něj trochu pozapomeneme tak totéž lze říci o klimatické krizi, a hlavně způsobech jejího řešení.

Fico asi není velký demokrat. Ale Brusel si s tímto termínem taky pohrává bez respektu. Ale hlavně se svobodou. Fungujeme v režimu: vítěz bere vše. A tím je zatím i přes ústupky stále klimatická lobby. I když asi přesnější by bylo klima-politicko-kapitálová lobby.

Otázka zní, proč na toto omezování svobody nereagují voliči touhou po změně směrem k většímu liberalismu. Proč zmizela z Evropy skutečná pravice. Možná je odpověď v tom Blahově zvolání o liberálním fašismu. Aktivističtí levičáci nemají problém se zaštiťovat čímkoli. Přestože jsou levicoví, je snadné je v rámci teze, že válka na Ukrajině je válkou mezi USA a Ruskem, označit za agenty USA, a tudíž liberalismu. Tvářit se, že ten představuje neomezenou moc kapitálu..

Stačí si poslechnout starší projevy českého premiéra Petra Fialy a porovnat je s těmi dnešními, aby člověk zjistil, že liberální politici se nějak změnili. A to ještě ten Fiala občas řekne věci, které mají hlavu a patu proti bruselskému diktátu. Ale je to zlomek toho, co bylo dřív.

Fico možná omezí liberální demokracii rázně, Brusel ji omezuje postupně. Což ani jednu stranu neomlouvá!!! Říká se ale, že černé ovce jsou šancí rodiny na změnu destrukčních mechanismů. Třeba ti Ficové, Orbánové a Kaczyńští pomohou narušit, co se dnes v Evropě děje. Ale cena za to může být sakramentsky vysoká.