Nejbezpečnější investice jsou co nejdále od státu

Tak což o to, ta barva je v pořádku, ale… Ilustrační foto: Leopictures z Pixabay

Kdepak uhlí. To je pokutováno a bude zákon ho zakázat docela. Lithium je budoucností lidstva a České republiky zvláště. Pod Cínovcem je ho spousta, jen natáhnout ruku, a k tomu nějaká ta gigafactory, a jsme prostě jednička.

Jenže Mladá fronta Dnes zveřejnila reportáž, že to tak jasné není. Cena lithia na světovém trhu spadla o 80 procent a podle ekonomů by jeho těžba byla nerentabilní minimálně do roku 2030. Co to? „V očekávání mohutného boomu elektroaut a tedy i baterií se v uplynulých letech otevíraly nové doly na lithium v takové míře, že vznikla obrovská nerovnováha na trhu. Investoři se obávají, že lithia bude dramatický přebytek. Cena proto musí dnes mohutně dolů,“ vysvětlil v článku ekonom Lukáš Kovanda. Protože ta elektroauta nejedou tak, jak si plánovači naplánovali s dotacemi. Bez dotací místo boomu nejspíše nastane baac.

Maně to připomíná článek na serveru TN CZ, kde si několik lidí postěžovalo, že před dvěma třemi lety přebudovali vytápění svých domů z plynu na dotované tepelné čerpadlo. Že prý ušetří za energii. Jenže od letošního ledna jsou s výdaji tam, kde byli s tím plynem. K tomu nesplacené půjčky a návratnost investice, údajně nějakých 7 let, v čudu. Stačilo jen, aby Energetický regulační úřad dosud skryté náklady (skryté podporami, dotacemi nebo přímou úhradou státu) vynesl do faktur spotřebitelů. Sázka na zelenou sedmu dostala flek a bez trumfů se to uhrát nedá.

To už nebereme v úvahu, že i ten plyn byl před léty dotován (kotlíkové dotace, celkem za nějakých 11,8 mld. Kč), aby dnes visel ve vzduchu zákon o zákazu opravy a výměny plynových kotlů a zákazu plynu vůbec. Nezbyde asi, aby dotyční opět naskočili na politický plán povinně zateplit všechny starší domy. Dostanou dotaci, k tomu se nadosmrti zadluží, ale děsně na tom ušetří. Za energii. Věřte tomu, hlásili to v rádiu.

Že se národohospodářské plány, ukuté na Ústředním výboru, nikdy nesplnily, každý jeden z patnácti se musel revidovat, nejčastěji proto, že pro naplánovanou produkci chyběly zdroje, takže ona produkce se nekonala a byla nedostatková, ale výjimečně také proto, že se ukázala nepotřebná a nikdo ji nekupoval, na to by si naše generace 50+ ještě mohla pamatovat.

Nemohou si to pamatovat stejně staří generální ředitelé automobilek Volkswagen, Volvo, Mercedes a dalších, kteří to prostě nezažili. Dnes se jejich podniky noří do krize, protože vsadili vše na elektromobilitu. Ani si neověřili nebo nechtěli seznat, že hlášku, nebo-li mariáš, drží v ruce protihráč. O čem je řeč? O dvojici královny a krále. Vykládá se na stůl, aby všichni ostatní věděli. Odsud název celé hry, česky Svatba nebo Svazek (může na něj odkazovat anglické slovo pro manželství marriage). V mariášových kartách je to dvojice svršek (filek) a král. V trumfové barvě má hodnotu 40 bodů, kterou se třemi štychy prostě nedohoníte. Takže se třemi roky dotovaných cen elektřiny, ale bez hlášky na stole, je vám tepelné čerpadlo jen k vzteku.

Pro ty mladší, kteří socialistickou plánovanou ekonomiku neznají, by mohlo vyplynout poučení, že nejbezpečnější a nejspolehlivější dlouhodobá investice je taková, do které se neheftuje stát a politika. Stát své hlášky předem na stůl nevykládá. Myslím teď na vás, začínající budoucí starobní důchodci.

S tím lithiem se ještě uvidí. „Těžba na Cínovci je běh na dlouhou trať, takže aktuální ceny nejsou klíčové. Spíše je nutné uvažovat nad tím, jak se cena bude vyvíjet do budoucna,“ cituje MfD ekonoma a poradce premiéra Petra Fialy Štěpána Křečka. Opravdu, burzovní ceny jsou velice tekutá záležitost. Bohužel ale i politická rozhodnutí. Ekologické zákony, stavební předpisy, taxonomie Evropské komise… a jaké bude, nebo bylo?, lithium.