Ministerstvo trvá na úsporném balíčku beze změn. Jak to číst?

Obrázek: Christian Dorn z Pixabay

Jak číst, že ministerstvo financí přijalo k úspornému balíčku jen technické návrhy změn? Jako aroganci? Projev nemožnosti ustoupit? Nebo přenesení bitvy do dalších kol?

Ministerstvo na dotaz ČTK uvedlo, že většinu technických připomínek akceptovalo, zatímco věcné nikoliv. Tento týden půjde balíček do Legislativní rady vlády. Věcné připomínky úřad nepřijal „v souladu s politickou dohodou koalice.“

Ačkoliv to vypadá jako totální konec nadějí pro ty, kteří se cítí být balíčkem až příliš poškozeni, nebo v něm vidí opatření, která státu nakonec nic nepřinesou, v zásadě nemusí jít o úplné překvapení. Například ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nedávno pro Novinky.cz uvedl, že prostor pro zásadní změny nevidí. Ale o některých detailech by bylo možné diskutovat před druhým čtením ve sněmovně.

Premiér Petr Fiala rovnou řekl, že prostor pro změny není, leda snad u evidentních chyb (těch by se ale asi pár našlo). Takže tu máme jednolitou linii, že měnit se nebude nic. Což se skoro nikdy nestalo. Boj možná nastane ve vládě, ale s ohledem na bezpochyby složitá předchozí jednání na půdorysu koalice spíš ve sněmovně.

Jak velká bude tradiční smršť pozměňovacích návrhů? A kdo půjde za koho? Vždyť o takovém zdanění hazardu se bojovalo vždy a pořád dokola. Vedle toho pak běží další plány ministerstev na změny, které by mohly státu ušetřit peníze a nejsou součástí balíčku.

Jedním z nich jsou možné úpravy tzv. příspěvku na péči. Ten slouží lidem nemocným, ale často hlavně seniorům, kteří nejsou úplně nebo zcela schopní se o sebe postarat. Jeho přiznání je často podmínkou pro přijetí do sociálních zařízení. Jako jsou domovy pro seniory či domovy se zvláštním režimem.

Často jej ale inkasují i lidé, kteří žijí normálně doma a ministerstvo práce a sociálních věcí má problém s tím, že neví, na co jej používají. Tedy zda skutečně na zajištění stravy, pečovatelskou službu, úklid apod. Nebo jej prostě berou jako další příjem. Ministerstvu se to nelíbí a chce použití kontrolovat. Dokonce zvažuje část příspěvku přesměrovat těm, kteří služby pro tyto lidi zajišťují.

 Jenže – co když je to rodina? Vždyť to bývá poměrně častý případ. A rodina samozřejmě není registrovaná, není v žádné asociaci, prostě se o babičku či dědečka stará přirozeně. Riziko, že se zase s vaničkou vyleje i dítě, se nabízí měrou vrchovatou.

Je to jen jeden z mnoha případů, kdy opatření chytaná mimo balíček mají mít vliv na rozpočet. Protože cílem úpravy je samozřejmě příspěvky zracionalizovat, ev. snížit, rozhodně ne navýšit.

Vedle toho je tu penzijní reforma, tzv. druhý balíček… Otázkou taky, je, jako to dopadne s dotacemi na energii (chcete-li zastropování cen). Teď to vypadá jako jasná věc, ale co když před zimou začnou ceny zase růst?

Ty, které balíček nejvíc postihne, asi tahle úvaha nezaujme. Ale pro nás ostatní – ono to zdaleka nekončí a bitva o peníze bude kontinuálně pokračovat.