Lepší by bylo se spojit. Ale to se nestane

Praha a možná i další města znovu zažijí demonstrace. V pořádku, jde o projev svobodné vůle. Bohužel i symbol rozdělení společnosti.

Po sociálních sítích před pár lety kolovalo video původem ze Skandinávie. V jedné místnosti se lidé rozdělili na řekněme tradiční obyvatele Evropy a ty, kteří podle barvy pleti a svých rysů zřejmě přišli později. Následně se přeskupili podle pohlaví. Pak podle toho, kde žijí, následně podle politických preferencí, sexuality… Skupiny se míchaly a zřejmě se nakonec na chvíli potkal každý s každým.

I ti největší nepřátelé mají často víc společného, než si myslí. Ani Babiš s Kalouskem by si třeba určitě nepřáli znárodnění velkých majetků. Možná by se i spojili. Co kdybychom se spojili v boji s pandemií? Co kdybychom bez ohledu na to, co hlásá vláda v demisi, začali být ohleduplní bez rozdílu, co nám koluje v krvi?

Co kdyby očkovaní přestali věřit na bezinfekčnost a chránili tak i sami sebe? A co kdyby militantní neočkovaní začali dodržovat aspoň to minimum, které bude projevem respektu ke strachu toho druhého? Strachu, který přišel s globální covidovou rétorikou. Co kdyby ti první druhým přestali nadávat do nezodpovědných a ti druzí prvním do ovcí?

Málokterá vláda dokázala rozdělit společnost tak, jako ta současná. Na jedné straně stojí lidé, kteří věří ve svoji bezinfekčnost, protože pan ministr Vojtěch je přece větší odborník než imunologové jako Thon, Drbal a další. Jenže stejně tak mě děsí, pokud se k manifestacím připojují neúspěšné politické strany, z nichž minimálně jedna hrála se stávající vládou sem tam na jedné straně sítě. A občanští aktivisté, jejichž jména zrychlují tep. Třeba dětským psychologům.

Zase se budeme rozdělovat, zase budou přicházet věrozvěsti, kteří to vyřeší za nás. Nevyřeší.

Ačkoli se současnými represivními kroky vlády mírně řečeno nesouhlasím (o tom ale tento text být nemá) útok na hygienickou stanici ala Daniel Landa mě pobuřuje. Protože ničemu nepomůže, naopak může hygieně zabránit i v efektivních a smysluplných krocích. Naopak buzeraci hospod asi nezastaví.

Takže mě za tento text nakonec vynadá hodně mých kamarádů (možná už bývalých) z obou táborů. Zastánci očkování, že vůbec připouštím jinou variantu řešení a dokonce bych snad chtěl, aby se testovali, odpůrci, že je kritizuji za stádovitost a kritizuji projevy odporu. Což je vlastně dobře. Ukáže se totiž, že i oni se na něčem shodnou. Bohužel to bude asi to jediné. A čas běží.