Každý má svou vládu a každý má svou Unii

Vláda přispěchala na pomoc podnikům postiženým vysokou cenou energie. Byli jsme ve Světě hospodářství velmi netrpěliví a zvědaví, s čím přijde, a tento týden jsme se dočkali. Malé firmy, jejichž náklady na energii překračují 10 %, mohou požádat o zvýhodněný úvěr. Velké firmy s velkou spotřebou energie možná obdrží dotaci na placení emisních povolenek, které si od státu musejí kupovat buď ony, nebo jejich dodavatelé energie.

Upozornění SH: následující text obsahuje některé nepotvrzené předpoklady a některá neověřená východiska.

O podmínkách úvěrování a státní garanci se ještě jedná s Bankovní asociací. Možná bankéři sdělí vynálezci podpory podniků Jozefu Síkelovi, bývalému bankéři a nyní ministrovi průmyslu a obchodu, za jak dlouho a jak dlouho budou malé firmy úvěry splácet, tedy kam až musí spadnout cena energie a zda vůbec klesne. Z čeho budou úvěry splácet, když případné úspory nebo investice mají vkládat do vlastní výroby energie a nových úsporných technologií. A do digitalizace 4.0. Hodně také bude záležet na tom, jak tyto úvěry otaxuje Evropská komise.

Dejme tomu, že se na podporu nějaký podniček nachytá a podá žádost. Elektronicky, samozřejmě. Ano, je to výborně zpracované, ale nám nestačí výkazy vašeho účetního. Doložte faktury od dodavatele energie. Ano, děkujeme, ale na fakturách chybí razítko a podpis toho, kdo je vydal. Jo, von už neexistuje? Tak to zkuste někde u likvidátora nebo na soudu. Elektronicky, samozřejmě, jezdit sem nemusíte. A výborně, vy jste to sehnali, tak vidíte, že to nebyl takový problém. Tak nám ještě doložte, že jste ty faktury zaplatili. Stačí potvrzené výpisy z banky. Elektronicky, samozřejmě. Tak teď už je to v pořádku. Akorát, símvás, nezlobte se, ale všimla jsem si toho až teď. Vy jste si započítali i paušální platbu za přípojku, a to nejde. Já vím, že to máte na těch fakturách. Jenže my můžeme zahrnout jen dodávku energie. A když ty paušální platby odečteme, tak na nákladech už to není 10,3 procenta, ale jen 9,8 procenta. Ne, s tím se nedá nic dělat. Nashledanou.

Bylo by s podivem, kdyby na celou tuhle agendu stát nepotřeboval pár tisíc dalších úředníků. Nepočítaje ty, které budou potřebovat malé společnosti a její účetní oddělení. Při dnešní situaci na trhu pracovních sil na to rupne celý ten garantovaný úvěr. A pokud se podnikatelé na celou tuhle podporu vykašlou, premiér Fiala si to připočte jako rozpočtové úspory.

Ani domácnosti nepřijdou zkrátka. Ministr Síkela spolu s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou pro ně, vedle zvýšení sociálních subvencí, připravují státního nebo polostátního dodavatele energie předposlední instance (DPPI), který těm potřebným bude prodávat energii za nižší než tržní ceny. Zatím je přísně tajné, kde onen předpokládaný DPPI levnější energii sežene. Ale možná má Jurečka někde zašitý nějaký malý jaderný reaktůrek, nebo vrt na jižní Moravě, uvidíme. Domácnost, kterou loni vypekl některý z „alternativních“ obchodníků, přešla pod dodavatele poslední instance (DPI). Málem se nedoplatila, tak uposlechla nabádání vlády, obchodníků a expertů a přešla, cupity dupity, pod pravidelného dodavatele. Většinou za ceny energie vyšší, než mají jeho stálí  zákazníci, a se smlouvami na dobu určitou s neurčitými výpovědními podmínkami. Ovšem v souladu se zněním připravovaného zákona, podle kterého prodavač energie nesmí prodávat za ceny nižší, než za které má nakoupeno.

Když taková domácnost úředně prokáže dostatečnou chudobu, samozřejmě elektronicky, bude moci, hups, přejít pod DPPI. Za půl roku se jí valorizuje plat, důchod, dávka nebo mateřská a přestane být chudá. Sbalí si svých pět elektronických žádostí a potvrzení a půjde ke komerčnímu dodavateli, elektronicky, jak snadné, clicky click. U něj za dalšího půl roku zase zchudne… Vedlejším efektem této pomoci bude urychlení elektronizace státní správy a zvýšení počítačové gramotnosti obyvatelstva, a to dokonce u té nejpotřebnější, sociálně slabé vrstvy. Lajk.

Anděl předposlední pomoci. Foto Pixabay

Ne, nemá to vláda lehké. Obyvatelům se musí pomáhat selektivně, aby nezbohatli a rozpočet nezchudnul. Pomoc podnikům se musí vážit opatrně, aby Evropská komise nevystartovala proti nedovolené podpoře. Daň z přidané hodnoty se smí snížit jen na dva měsíce, déle by to odporovalo pravidlům Evropské unie. Jsme sice soběstační ve výrobě elektřiny a dokážeme to za korunu za kWh, ale prodávat za tu cenu si ji nesmíme, to by zbořilo jednotný evropský trh. Emisní povolenky jsou nedotknutelný kánon Zeleného údělu. Jakákoliv změna by nás exkomunikovala ze zelené církve. Tak teď, česká vládo, přijímej svá národní záchranná opatření!

Každá z evropských vlád přijímá svá národní opatření. Slovenská se domluvila se svým jediným výrobcem elektřiny, že zmrazí nynější ceny pro domácnosti na příští tři roky. Rakousko pomůže všem domácnostem příspěvkem, těm chudým zdvojnásobeným. Polsko provozuje sociální příspěvky a daňové úlevy a navíc polská vláda snížila či vynulovala DPH u potravin, hnojiv, vytápění a pohonných hmot, zatím na 6 měsíců. Francie zastropovala ceny elektřiny do konce tohoto roku a nařídila největšímu polostátnímu producentu elektřiny EdF dodávat energii levněji svým menším domácím konkurentům. Maďarsko zastropovalo ceny pohonných hmot, režijních výdajů, potravin a peněz (úroků). K úplnému zastropování cen energie se v EU rozhodly také Portugalsko, Rumunsko a Španělsko. Maloobchodní ceny zarazily regulací Belgie, Bulharsko, Maďarsko, Litva, Polsko, Rumunsko a Španělsko.

Každý stát, každý národ má svou politiku, vládu, priority a možnosti. Přijímá, v souladu s doporučením Evropské komise, svá národní opatření. Budí to ale dojem, že každý má svou Evropskou unii.