Jednotný evropský trh je prima. Ale jen do 200 miliard

Ilustrační foto: Andreas z Pixabay

Francouzský eurokomisař Stéphane Séjourné zaslal do Česka dopis, ve kterém vyzývá zemi k odkladu podpisu kontraktu s jihokorejskou KHNP na výstavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany. Informaci zveřejnil web euroactv.cz. Stéphane Séjourné zastává post místopředsedy Evropské komise a v jeho gesci je průmyslová politika i vnitřní trh.

Dosud jsou Česká republika a Francie členy Evropské unie, a tedy v zásadě přátelskými zeměmi. Oba státy mají v plánu stavět jaderné elektrárny a oba se snaží vyhovět zákonným podmínkám, jak tyto plány naplánovat. Protože se to u nás neobejde bez státních intervencí, bylo nutné vypsat veřejné výběrové řízení. To proběhlo, pod kuratelou Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS) regulérně, a vyšla z něj jako jasný vítěz korejská společnost KHMP. Francouzská EDF nikoliv. Proto teď žaluje a tlačí. Proti svému spřátelenému státu.

Ne třeba proti spřátelenému Polsku, které už má kontrakt na první jadernou elektrárnu ze šesti plánovaných bloků podepsán. S Westinghousem. O dalších se jedná, mj. také s KHNP.

Korejci jsou podezřelí z příliš nízké ceny. Hrozí, že by tuto cenu mohl dotovat korejský stát, což je neodpustitelné. EDF je zase podezřelá z toho, že není schopna postavit jadernou elektrárnu v mezích daného rozpočtu a termínu. To potvrzují jednak její reference v Evropě a Velké Británii, jednak také francouzský Účetní dvůr (Cour des comptes). Podle jeho hodnocení není francouzský jaderný průmysl připraven na výstavbu nových bloků. Staví příliš draze a má také potíže s délkou výstavby a kvalitou. EDF by se měla podle auditorů zaměřit na domácí projekty a neměla by se kapitálově a personálně vysilovat budováním jaderných bloků ve Velké Británii nebo v České republice, napsal ve své auditní zprávě ze 14. ledna 2025. Doma ve Francii EDF ani po 17 letech nedokázala dosud rozjet naplno provoz jaderné elektrárny Flamanville s jedním 1600MW blokem, když plánované náklady stouply pětinásobně.

O dopisu Stéphana Séjourného adresovaném ministerstvu průmyslu a obchodu informovala Česká televize, která s tím minulý týden konfrontovala českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN). „Od francouzského eurokomisaře jsme dopis dostali a v současné době to vyhodnocujeme a připravujeme odpověď,“ potvrdil Vlček v Interview ČT24. „Kopíruje to názory a připomínky EDF,“ prohlásil Vlček bez dalších podrobností. „Patřičně na to odpovíme,“ dodal ministr s tím, že podle něj „není náhoda“, že se do věci vložil právě francouzský eurokomisař.

Věc v neděli (11. května) komentoval i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Ten se pozastavil nad tím, že dopis Česko obdrželo v nestandardním čase. „Dopis v tuto chvíli vyhodnocujeme a je opravdu zvláštní, že francouzský komisař pracoval v pátek ve 22 hodin večer. Zjevně je velmi pracovitý,“ řekl Lipavský pro CNN Prima News.

Nebyl zřejmě jediný. Mluvčí Evropské komise již v pondělí 12. května odmítl obvinění, že by místopředseda EK Stéphane Séjourné hájil v souvislosti s plány na smlouvu k Dukovanům francouzské zájmy. Šéf české energetické firmy ČEZ Daniel Beneš téhož dne v reakci na dopis serveru euroacitv.cz řekl, že francouzské straně nejde o to, aby vyhrála spor ohledně dostavby Dukovan, ale o to, aby elektrárna v Česku vůbec nevznikla.

„Nejde o francouzského eurokomisaře, který hájí francouzské zájmy, ale o člena kolegia Evropské komise, který prosazuje legislativu a spolupracuje s českými úřady na ochraně našeho jednotného trhu,“ uvedl na dotaz českých novinářů mluvčí Komise Thomas Regnier. „Rozhodně se nejedná o žádost o pozastavení věci,“ zdůraznil mluvčí. Dopis ale o odložení nepřímo hovoří a jeho předmět nese název: „Žádost o okamžité kroky k pozastavení podpisu smlouvy pro nové jaderné reaktory v Dukovanech“.

Jednotný trh EU je zkrátka priorita nejprioritnější. I za cenu, že se na něm nic nepostaví. Trhněte si.