Jednoduše se nedostanete do práce

Hurá na dovolenou. Od 1. července v Evropské unii platí covid-pass, doklad potvrzující každému Evropanu zdravotní způsobilost cestovat po členských státech a výrazně mu tak volný pohyb po kontinentu zjednodušit.

Dne 14. června tři předsedové nejvyšších politických orgánů Evropské unie představili covid-pasy. Předseda Evropského parlamentu David Sassoli, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a portugalský premiér António Costa (Portugalsko má předsednictví) při této příležitosti prohlásili: Digitální covid certifikát EU je symbolem toho, co Evropa představuje. Je to velký úspěch, na který můžeme být hrdí. Evropa, kterou všichni známe a chceme zpátky, je Evropa bez překážek. Certifikát EU umožní občanům znovu využívat to nejhmatatelnější a nejvíce ceněné právo EU – právo na volný pohyb. Díky dnes podepsanému zákonu budeme moci v létě cestovat bezpečněji. Dnes opět společně potvrzujeme, že otevřená Evropa je zpátky.“

Vyvedli ho z letadla. Změna pravidel návratu do Česka zaskočila dovolenkáře

Jenže nic není zpátky. Ani nemělo být. Už tehdy byly v plném proudu přípravy plánu Delta. Česká vláda hned 2. července vydala seznam zemí, do kterých jednoduše cesty zakázala. Z těch členských bylo mezi nimi Portugalsko, z nejvíce navštěvovaných ještě Tunisko, Indie a Rusko. Mladého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ovšem zkušenější premiér Andrej Babiš patrně napomenul, že takto explicitně si ani komunisti nedovolili nikdy podobný zákaz vydat, a tak po dvou dnech byl seznam upraven na země k návštěvě „důrazně nedoporučené“. Seznam se může v podstatě libovolně měnit. K 5. červenci už v něm jednoduše není Portugalsko.

CHCETE DOMŮ? PŘIBALTE SI KANCELÁŘ, PANDEMIE POKRAČUJE

Další zjednodušení se týká návratu. Cizí země jsou zařazeny do pěti kategorií , od nízkého po extrémně vysoké riziko nákazy covidem. Seznamy zemí se průběžně mění. Jen ze zemí s nízkým rizikem platí návrat s návratovým formulářem bez dalších podmínek. Z těch ostatních pak musíte přijet s testy a/nebo si další testy pořídit ještě po návratu do 5 dnů a do té doby karanténa… a také je rozdíl, čím cestujete. Neví se zatím, jako co se bude počítat ta karanténa. Zda do dovolené, nebo jako překážka v práci, nebo nemocenská…?

Ale kdo by se s takovými detaily teď, když už je sbaleno, zdržoval, že. Tak tedy vzhůru do bezpečné a otevřené Evropy! A svůj covid-pass si strčte hluboko do kufru.