Chcete domů? Přibalte si kancelář, pandemie pokračuje

Utrpěl jsem nedávno zkušenost s návratem do vlasti. Letěl jsem… či spíše měl jsem letět z Barcelony do Prahy. Na letišti v Barceloně mne při odbavení úředníci překvapili požadavkem na QR kód, který musím mít v mobilním telefonu, abych mohl nastoupit do letadla. Netýkal se testu na covid-19, povinného před nástupem do letadla, ten jsem měl. Ale tzv. návratového formuláře našeho českého ministerstva zdravotnictví. Nemám-li, žádný problém, přes chytrý telefon, tato internetová adresa, kód dorazí do elektronické pošty.

Bohužel, problém zásadní. Telefon se nepřipojil k letištní wi-fi s výmluvou, že síť je nezajištěná a tedy ne-bezpečná. A dále, jak se ukázalo později, nemám účet na googlu a telefon se nedokáže připojit k mému serveru a přijmout moji elektronickou poštu. Výsledek: letadlo odletělo beze mne.

Gerd Altmann, Pixabay

Bloumal jsem ulicemi Barcelony a přemýšlel, proč se katalánský letištní úředník montuje do vztahu mezi mnou a mým ministrem zdravotnictví? Co je mu do toho? Pak se ale moje myšlenky obrátily k praktickému řešení problému. Zítra ráno druhý pokus – získal jsem novou letenku (za nových 3000 Kč) na tutéž linku. Takže jak získám QR kód?

Zachránil mne můj mobil tím, že se vybil. Vyhlédl jsem si navenek přívětivý hotel, vstoupil dovnitř a požádal recepčního, zda si jej mohu ve zdejší lobby dobít. Mohl. A přitom jsem si všiml, že jsou zde dva počítače k použití hostům. Také mohl. Teď už bylo vše snazší. Vyplnil jsem příjezdový formulář, na můj e-mail dorazil QR kód a ochotný recepční mi jej vytiskl na papír. Ještě jsem si jej pro jistotu ofotografoval do oživlého mobilního telefonu.

Chytrý telefon již vlastní polovina lidí na světě 

 

Přečkal jsem noc částečně v Barceloně a částečně na letišti a s dostatečnou časovou rezervou se vypravil opět k odbavovací přepážce. K mému překvapení tato ranní směna po mě žádné kódy nepožadovala, za slabé čtyři minuty jsem byl v letadle. Na příletový QR kód došlo až v Praze na Ruzyni. Při vstupní kontrole jsem testoval: nemám chytrý mobil. Tak papír, ten máte? Tak vidíte, že mobil není nutný!

Není. Stačí si na cestu přibalit počítač a tiskárnu a ty má už dneska přece skoro každý!

Cestovní kanceláře varují, že kdo se chystá na dovolenou do zahraničí, měl by mít (rozuměj: musí mít) chytrý mobil. „Elektronická dokumentace se v souvislosti s pandemií koronaviru stala běžnou součástí cestování. Lidé se starými tlačítkovými mobily nejsou schopni na materiály, které dostanou prostřednictvím e-mailu nebo jiných mobilních aplikací, odkázat.“ Tak to pro ČTK vylíčila výkonná ředitelka cestovní kanceláře Travel Family Blanka Hrubá.

Při odjezdu do zahraničí by se podobná věc dala očekávat a řešit. Při příjezdu do vlasti je ale nepochopitelné, že bez mobilního telefonu nebo kapesní kanceláře vás nepustí domů. Je to nejen zrůdné, ale i nezákonné. Odporuje to Ústavě České republiky.

Kolují nejrůznější zvěsti po internetu, jak je pandemie zvrácenou obchodní manipulací výrobců testů, roušek a vakcín. Teď mám dojem, že se k nim připojili i výrobci mobilních telefonů. Že se bez testu nebo očkování nedostanete do divadla nebo na pivo, prosím. Ale bez telefonu se nedostanete domů. To už je opravdu silné kafe.

Problémy s tím, že by lidé neměli chytrý telefon, však nejsou podle mluvčího CK Exim Tours Petra Kostky u klientů časté. „Když nastanou, pomáhají jim naši prodejci tím, že zákazníka navedou a dokument případně vytisknou. V destinacích toto dělají naši delegáti. Znovu se tedy ukazuje výhoda cestovat přes cestovní kancelář,“ řekl pro ČTK Petr Kostka, mluvčí cestovní kanceláře Exim Tours.

Ovšem že je to výhodné. Hlavně pro stát. O několik dní později jsem absolvoval leteckou cestu opačnou: z Prahy do Barcelony. Španělsko požadovalo příjezdový formulář. Včas a v klidu jsem si jej vyřídil ze své domácí kanceláře, QR kód vytištěný a ještě ofotografovaný v mobilu. Nicméně, asi půl hodiny před přistáním v Barceloně se mezi cestující v letadle vypravila letuška a nabízela nám jeden papír A4 s dotazníkem v jazyce, jenž nám byl nejblíže (španělsky, anglicky, francouzsky, německy), a propisovačku. Něčemu nerozumíte? Já vám pomohu… Stačilo vyplnit a po přistání odevzdat na letišti.

Pointa: zbývající destinace Praha-Barcelona, Barcelona-Praha jsem absolvoval po zemi automobilem. Každá z těch cest mi zabrala dva dny a tři noci. Nikdo mě po cestě nestavěl, nechtěl nic ověřovat, potvrzovat, vidět certifikáty. Ani o testu, ani o očkování, natož nějaké kódy. Na žádné hranici, u žádné čerpací stanice ani na mýtnici.

Poučení: největší počet občanů se v létě přepravuje letecky a s cestovními kancelářemi. Proto je v těchto případech kontrola pohybu občanů nejsnáze vymahatelná a nejefektivnější.

Ke dni 26. června máme 7 potvrzených případů covid-19 na 100 tisíc obyvatel za 7 dní a 15 potvrzených případů za 14 dní. Kdy skončí pandemie?