Nechme brouky remcat, oni zalezou
Bylo těžké si vymyslet pitomější název pro prezentaci vládních úspor než Česko ve formě. Kritiky si ale užijeme (a užíváme, hnojomet už začal) víc než dost. Jisté je, že vláda předložila veřejnosti soubor 58 opatření, která by ve svém úhrnu měla snížit aktuální šílený schodek o 94 miliard. Vypukne nářek, stačí citovat titulek z Lidovek, komentuje špičkový ekonom Lukáš Kovanda: Balíček zaplatí obyčejní Češi. Chtěli to tak.
Kdo jiný by to měl zaplatit, než obyčejní Češi? Neobyčejní Češi? Marťani? Atlantiďané z Nefritového ostrova? Připomeňme si, jak se to všechno stalo: někdo si v Číně uvařil netopejra na polívku (anebo vylil Petriho misky do záchoda, názory se liší), vypukla pandemie a následoval lockdown, u nás 13. března 2020. Od té doby se do ekonomiky pumpovaly peníze. Nejdřív to mělo logiku, když vláda zastavila produkci a obchod, musela tedy hospodářství sanovat. A teď pozor: kdyby neudělala lockdown a nesanovala hospodářství, počet mrtvých by dosahoval šesticiferných čísel, firmy by krachovaly a dnes by se Babiš a jeho parta možná dokonce skrývali v ilegalitě v Paraguayi před pomstou pozůstalých, kteří se loučili se zemřelými v mrazírenských náklaďácích. Realizoval se jiný scénář – s následkem nevyhnutelné inflace a ta pak byla násobena válkou, kterou Putin rozpoutal v naději, že se pandemií oslabený Západ nezmůže na odpor. Následně se jen a jen pumpovaly peníze.
Zveřejněním svých opatření (název balíček je naprosto debilní) přehodila vlády výhybku a budiž jí chvála za to. Že to všichni nějak odskáčeme je nevyhnutelné, benefity finančního sprchování taky nesli všichni. Teď jde o to, aby nezůstalo u proklamací. Vláda odklopila kámen a pod ním jsou brouci a jeden každý z nich se bude hemžit a bude dělat první poslední, aby se udělala výjimka a ať všichni ostatní ano a on ne. Tady by mohl vládě poradit jenom bájný Odysseus – dejte si vosk do uší a nářek neposlouchejte. Že vám klesne už dnes bídná popularita je nevyhnutelné. Že prohrajete příští volby je téměř jisté, ale to by se stalo stejně. Na každé dotační dveře dejte nápis VÁŠ NÁPAD JE SKVĚLÝ, ALE NEMÁME NA REALIZACI. Neustupte, naopak postupujte v nastoupeném: udělejte seznam dotací a zveřejněte ho. Bylo by dobře, aby veřejnost věděla, kam mizí stovky miliard, o kterých hovořil šéf NKÚ Miloslav Kala. Pak se bude snáze sekat, až lidi uvidí, jaké kokotiny se podporují jen proto, že někdo někoho někdy přesvědčil, že je to skvělý nápad.
Co na to opozice?
Bylo jí přes den plné rádio – poznamenávám v souvislosti se žvásty, že veřejnoprávní média jsou „vládní‟. Pan Radim Fiala z SPD to vidí jasně: všechno špatně, je třeba přestat zbrojit, usmířit se s Rusy a vyžebrat z nich levné energie, což vyřeší inflaci a nastane blahobyt. Karel Havlíček za ANO jasně dal najevo, že se jeho partaj vrátí k moci přes penzisty: takzvanou penzijní reformu (ve skutečnosti mikrometrické úpravy parametrů) slíbí zrušit, hlavně důchodový věk 68 let, který se skutečně jeví mimo realitu. Pokud jde o ostatní opatření, Havlíček jen mlžil, což se dalo čekat.
Sám fakt, že se vláda odhodlala udělat krok k rozumu, je pozitivní. Teď jde o to, aby ho opravdu udělala, což bude znamenat dupnutí. V tomto ohledu doposud mnoho nepředvedla, připomenu fiasko s válečnou daní, kdy se kasala, že zkasíruje nestoudné zisky korporací, které vydělaly na hanebných cenách vyšponovaných válečnou situací, a skutek potom utek. Nechte brouky remcat, oni zalezou – a že si nakonec cestu ke svým prachům najdou, o tom nemějme žádné pochyby.