Jak soudy mohou Trumpovi pomoct uspět ve volbách
Minulý týden byl pro Donalda Trumpa krutý. Prohrál hned dva soudy za 438 milionů dolarů. U voličů mu to ale paradoxně může i pomoci.
Po drtivé výhře v prvních primárkách Iowě, napsal web cnn.com, že jediný z jeho odpůrců, kterého potěšil, je Joe Biden a jeho tým. Protože právě na odporu ke svému předchůdci a jeho skandálech hodlá postavit svou kampaň.
Jenže ony ty soudní verdikty vůbec nemusí tomu prohrávajícímu uškodit. Má snad někdo pocit, že kdyby v kauze Čapího hnízda padl jiný než osvobozující verdikt, že by to srazilo popularitu Andreje Babiše? I kdepak, vždyť je to přece politický proces, řeklo by se. A mučedník by byl na světě. Proč by to podobně nemohli vidět i voliči za velkou louží?
Politický proces – a mučedník je na světě
Donald Trump měl pěkné skandály už při svém prvním úspěchu. Například uniklý výrok o tom, že mu ženy dovolují, aby je osahával a líbal, protože je slavný. Následně skandální obvinění, koho všeho sexuálně obtěžoval. Aby toho nebylo málo, vědci z Oxfordu mu podle médií přisoudili větší množství psychopatických vlastností než Adolfu Hitlerovi. A stejně vyhrál…
Původně to přitom na vítězství nevypadalo. Hillary Clintonovu začal dotahovat, a nakonec ji předstihl poté, co vyplaval na světlo jiný průšvih. A sice s jejím posíláním důvěrného obsahu – rozuměj takového, který měl být z důvodů bezpečnosti státu považován za tajný – ze soukromé mailové schránky. Její voliče to zjevně rozhodilo. Možná až tak, že migrovali k soupeři. Byť si to vzhledem k propastným rozdílům mezi nimi těžko lze představit. Ale ve výsledku ji to poškodilo.
Jak je možné, že Clintonovou poškodilo něco, co je pro řadu lidí až těžko pochopitelné? Zatímco Trumpovi ani chování, považované za nepřijatelné, nijak neublížilo? Vysvětlení se nabízí řada a nevíme, které je správné, protože to nelze experimentálně ověřit. Ale je jasné, že Donalda Trumpa volí určitý typ lidí a z určitého důvodu. A tím hlavním může být naštvanost na celou americkou politiku.
Není náhodou, že různé diktátorské režimy zvítězily za podpory lidových mas (tedy ne jen armády) tam, kde bylo zle. A že až do skandálu mladé odnože v Evropě posilovala AfD z důvodu, že sílí SPD, že mnozí už vidí jako příští francouzskou prezidentku Marinu Le Penn, že…
Lidé jsou naštvaní a vidí, že většina velkých stran není ochotná na politice utužování regulace a zvyšování nákladů nic měnit. Stejně tak Trump může být pro mnohé symbolem vzdoru proti systému, který jim už leze krkem. A pokud soud představuje jednu z jeho nohou, mají – jazykem mladých – šanci teď ukázat fakáč i jemu.
Trump může být pro mnohé symbolem vzdoru proti systému
Psycholog Albert Kšiňan už při první kampani napsal, že blonďatého muže s nemovitostmi volí mnozí ne proto, že je nejlepší, ale že je nejhorší. A když teď má za soupeře podobně nesnášeného Joe Bidena, jeho šance na znovuzvolení den ode dne rostou. Pokud se neobjeví někdo třetí. To by byl fakt průlom, kdyby kandidát, kterého do boje nepošlou ani demokraté, ani republikáni, začal sbírat body, naznačující šanci na úspěch. Možná dozrál čas i na to.