Inflační optimismus – ale pozor na energie, PHM a dopravu

Foto: Karsten Winegeart na Unsplash

Z útrob České národní banky se line inflační optimismus. Prý bychom se mohli dočkat dvouprocentní inflace již v první polovině příštího roku.

První polovina roku to jistí

Alespoň to tvrdí guvernér Aleš Michl. Občas se dokonce ozvou slova ještě optimističtější. Donedávna to pro analytiky bylo nepředstavitelné. Tempo růstu cen klesá, ovšem ne zas tak dramaticky. Na podzim se pak ještě projeví loňské zastropování cen energií, které meziroční růst cen trochu nadzvedne.

Kéž by to byl poslední záchvěv. Protože vysoká inflace je tím nehorším, co nás mohlo potkat. Snižuje životní úroveň, zvedá úrokové sazby, takže drtí dlužníky a samozřejmě ještě tlačí na státní rozpočet.

Zatracený OPEC

Pár rizik tu ale i při pohledu z venku je. V první řadě je zde dohoda zemí OPEC (tedy hlavně Saudské Arábie) a Ruska ohledně omezení těžby ropy. Ceny pohonných hmot znovu vyletěly razantně nahoru, což není legrace. Nejen pro naše plechové miláčky, ale také pro dopravu zboží a samozřejmě i tu veřejnou. K tomu si připočtěme, že v prosinci České dráhy zdraží, a pokud to zase bude o procenta vycházející z předchozí inflace, tak nás ochraňuj všichni svatí.

Jinými slovy, osobní doprava představuje jedno riziko a veřejná pak druhé. Přičemž přeprava zboží se samozřejmě promítá i do cen pro spotřebitele.

Bude dost elektřiny?

Druhou velkou skupinou s rizikem představuje energie. Teď vypadá dobře, ale co v zimě, až stoupne poptávka? Paradoxně se zdá, že lepší by to mohlo být u plynu. Distributoři zlevňují a zásobníky jsou naplněné. Nakoupeno je jistě převážně na dlouhodobé kontrakty, takže pokud nebude zima extra krutá, mělo by to vyjít. Tím spíše, že leckdo od plynu odešel, což sníží poptávku.

Ale co elektřina? Němci dodrželi plán odchodu od jádra. Obnovitelné zdroje budou v zimě méně výkonné a poptávka – udrží-li si Evropa alespoň současné tempo růstu – nebude malá. A že by nám to kompenzovaly potraviny, to se vzhledem k vyjádření výrobců moc nezdá. Ale přejme si, aby se žádný černý scénář nenaplnil. Byl by to nejlepší dárek do nového roku.