Green AI Deal. Bacha na slepou víru

Foto: Mohamed Nohassi na Unsplash

„Když ono je na nic, že o tom Green Dealu vlastně nic nevíme,“ řekl mi před časem známý ekonom, když jsem ho žádal o článek. S umělou inteligencí (AI) je to podobné.

Třetina Čechů si podle aktuálního průzkumu pro Univerzitu Karlovu myslí, že v následujících pěti letech jejich práci ovlivní umělá inteligence. Kdekdo vyhrožuje, že s tím zmizí například novinařina, která se už omezí jen na komentáře. Zbytek udělá AI. Brzy prý nastoupí do zdravotnictví. Před časem jsem se před mladými nadšenkami do kybernetiky a podobných zázraků zmínil, že dnes už se vedou plány na automatizované, strojové psychoterapeuty. K mému překvapení jedna z nich nadšeně zvolala: „No, to je skvělé, protože žádný člověk nedokáže vyhodnotit tolik informací.“

Pochopil jsem, že o dané práci nemá žádnou představu, ale nadšení je nadšení. Víra v „samospásnost“ je podobá právě tomu Green Dealu. A také mnozí netuší, o co vlastně jde. Nejsem lékař a medicíně moc nerozumím. Ale tolik vím, že lékař má na rozdíl od softwaru nejen informace, ale také zkušenosti, oči, hmat, intuici a vůbec spoustu smyslů a vlastností, které jsou stroji upřeny.

Víra v „samospásnost“ AI je podobá Green Dealu

U té psychoterapie je to ještě výraznější, protože tam mnohdy informace hrají jen okrajovou podstatnou roli. Trochu se taky děsím, že by AI rozhodovala o opravě mého vozu a nehledala nejlepší poměr efektivity k ceně. Nebo, že by zkoušela studenty, přičemž by nemohla zkontrolovat, zda testy nevyplňují prostřednictvím nějaké jiné aplikace stejného ražení.

Samozřejmě, to jsou jen příklady. Tam, kde jde o strojové zpracování dat, už moderní vychytávky spoustu práce ušetřily, zrychlily a zpřesnily. Stejně tak i umělá inteligence jistě přinese řadu ulehčení a možná, pravda, sem tam i nějaké to pracovní místo nahradí.

Ale aniž bych do ní viděl, pořád jde jen o strojové učení. AI pořád pracuje se všemi vstupy, které jsou k dispozici. Zadáte-li tam cokoliv, kde bude slovo „černý“, „černá“ nebo „černé“, vezme v úvahy všechny vstupy, aniž by vyhodnotila, zda jde o popis barvy, stránek v dějinách nebo zákoutí duše. 

pořád jde jen o strojové učení

Pokud někdo ty vstupy omezí, už to bude lidský subjektivní zásah. Někteří experti říkají, že moderní informační systémy budou tak komplexní, že je bude moci kontrolovat jen umělá inteligence a tu zase jen další umělá inteligence. Protože to bude mimo lidské možnosti. 

Připomíná vám to otázku: „A kdo bude soudit soudce?“ Ano, je to podobné. Zatím se ani neblížíme fázi, že by AI měla emoce a rozhodla se vzít vládu do rukou za nás (pardon za mocenské elity). Ale může vytvořit vlastní svět, do něhož neuvidíme a který namísto sociálních konstruktů nastaví obecné definice jako konstrukt AI. 

Není to o ní samotné, jak varoval Elon Musk a další podnikatelé i vědci. Je to o použití. A o slepé víře. Jako u Green Dealu. Když se neví, tak se věří snadno. Ale už, když se ví, že se neví, je to složitější. Mimochodem, nebyla to strojová inteligence, kdo pomohl Grétě Thunbergové spojit do jedné věty dva nesouvisející jevy? Když na adresu bojů mezi Izraelem a Hamásem prohlásila: „Žádná klimatická spravedlnost na okupované půdě.“ Po AI se to musí kontrolovat.