Francouzské volby: Šampaňské nechme zavřené. Zdraží energii?

Jean-Luc Mélenchon. Foto: By Thomas Bresson – Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=145163624

Le Penovská partaj Francii neovládne. Je ale levice lepší? Navíc nemá nikdo většinu a na spolupráci to nevypadá.

Francouzské parlamentní volby vyhrála spojená levice před středovým hnutím prezidenta Macrona a Národním sdružením, označovaným za ultrapravici. Mezi těmi, kdož se báli nahnědlé a rasistické Francie, tak mohlo zavládnout nadšení či úleva. Možná ne v Česku, kde proputinovské a rasistické nálady prorůstají společností stále silněji. Přičemž několik médií včetně populárního Politica upozornilo, že i přes veškerou snahu očistit Národní sdružení od nařčení z rasismu se řada jeho kandidátů v minulosti, a to i nedávné, vyjadřovala tak, že jim právě tenhle rys už nikdo neodpáře. I tohle mohlo hrát před druhým kolem svoji roli.

Takže fajn, osmadvacetiletý předseda hnutí Jordan Bardela premiérem na 99 % nebude. Ale co bude? Volby vyhrála spojená levice, jejíž velkou část by šlo klidně označit za ultralevici. Nezískala většinu. Ještě včera večer se z jejích řad ozývalo, že spolupráce s macronovci nepřipadá v úvahu. Totéž ale zaznívá z opačného tábora. Takže?

Lze očekávat, že prezident má nějaký plán v hlavě či rukávu. Zatím ho ale neznáme, a hlavně nikdo neví, zda má šanci se prosadit. Hovoří se o různých variantách. Třeba jakési vládě odborníků, pro níž by hledal podporu napříč politickým spektrem. V této souvislosti padlo například jméno současné šéfky Evropské centrální banky Christine Lagardeové, či dokonce jednoho z jejích předchůdců Jean-Claude Tricheta. Kterému je ovšem už 82 let.

Mimochodem, i vůdci spojené levice Jean-Luc Mélenchonovi je přes sedmdesát. Jednou z variant, jak respektovat volby, a přitom jej nepustit do čela státu, je jmenování bývalého prezidenta Françoise Hollanda. Tato možnost zazněla na CNN Prima News v debatě Pavla Fischera a Jana Eichlera.

Každopádně jediným smysluplným řešení by byla vláda podpořená koalicí poslanců napříč politickým spektrem, především umírněnými levicovými stranami a centristy. Je totiž fakt, že i uvnitř vítězné skupiny mnozí Mélenchona nemusí. Neustále se ozývá, že jde v jeho podání o levici extrémní.

Levice by mohla ohrozit renesanci jádra. Pro energetiku by to byla rána

K největším hrozbám, kdyby on a jeho spojenci z řad komunistů a zelených usedli do vedení státu, patří hlavně dvě. Za prvé další puštění žilou veřejným financím. Francie je už teď zadlužená sakra moc a snahy předchozí vlády a prezidenta o úspory vyvolaly bouřlivé protesty. A vítěz voleb už oznámil, že chce každopádně zrušit penzijní reformu. Za druhé je to tlak na ozelenění energetiky a zastavení renovace jádra. Právě Mélenchon se o něm vyjadřoval opakovaně velmi negativně a o postoji zelných asi nelze pochybovat. Pro evropskou energetiku by jeho zvolení premiérem mohlo znamenat těžkou ránu.

Ovšem to vše je teď ve hvězdách. Macron, jehož prezidentské funkce se výsledek voleb nedotýká, ale který musí jednat, to nebude mít jednoduché.