Fiala úspěšně v Evropském parlamentu. Atom se smí
Naše předsednictví v Evropské unii nezačalo špatně. Setkání vůdců EU v Litomyšli s kulturním programem byl dobrý nápad a ještě lepší byl středeční projev předsedy vlády Petra Fialy před Evropským parlamentem (EP). Naslouchalo mu „několik desítek“ ze 705 členů parlamentu.
Ve svém projevu připomněl pět zásadních úkolů českého předsednictví. Zvláště vyzdvihnul potravinovou soběstačnost, uprchlickou otázku, ochranu slabých občanů EU před důsledky krize a energetickou bezpečnost. „Jaderná energie a plyn jako dočasný zdroj z bezpečných zemí jsou pro řadu členských států jediným nástrojem, jak v následujících letech našich společných klimatických cílů dosáhnout,“ citoval server Seznam zprávy Petra Fialu.
A pak se hlasovalo o taxonomii. Jaderná energie a plyn byly přijaty jako dočasně ekologické řešení při přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku. Proti taxonomii hlasovalo 278 zákonodárců, podpořilo ji 328 poslanců. Odpůrcům scházelo 75 hlasů. Fiala tak částečně napravil rozhodování svého předchůdce Andreje Babiše, který bez námitek v roce 2019 odhlasoval Zelený úděl, ač měl právo veta.
Středeční rozhodnutí je velice důležité. Urychlí mezinárodní vyjednávání, schvalování, ale hlavně zlevní financování nových jaderných elektráren a plynárenské infrastruktury. A to velice významně.
Petr Fiala není osamělým bojovníkem. Stejný zájem jako Česká republika mají také např. Francie a Polsko. Hlasování bylo po jménech, což mnohým poslancům zabránilo hájit své ideologické přednosti a donutilo je hlasovat v zájmu svých domovských zemí.
Zelení aktivisté se nedali pobízet a proti rozhodnutí Evropského parlamentu protestovali. Jejich argumenty, alespoň ty, jež citoval tisk, však postrádaly jakékoliv rozumné jádro. Ať už by se týkalo ekonomiky, sociálních dopadu a dokonce chyběly i argumenty o klimatických změnách. Hovořilo se o zradě a plynové a jaderné lobby.
Pro představu, server iDnes cituje poslankyni Sirpu Pietikäinenovou, která prohlásila, že je z návrhu komise zklamaná, jelikož jako zelené by mohly být klasifikovány i „staromódní ruské jaderné reaktory“. Status zelených investic by totiž mohly získat nové bloky jaderných elektráren se stavebním povolením vydaným do roku 2045 a úpravy existujících bloků povolené do roku 2040. Skutečnost je taková, že ruské reaktory patří ke světové technologické špičce, praxí prověřené. Získání stavebních povolení je podmíněno splněním přísných technických a bezpečnostních parametrů. Co jsou „staromódní reaktory“, je těžké odhadnout, ale jisté je, že žádný takový stavební povolení obdržet prostě nemůže.
Je to pro Česko sladké vítězství v moři mnoha porážek. Je to vítězství rozumu
České jaderné elektrárny, jež jsou v provozu už desítky let, jsou průběžně monitorovány mezinárodními komisemi ohledně bezpečnosti a po celou dobu jejich fungování do nich ČEZ investuje miliardy korun pro zvýšení zabezpečení, modernizaci řízení a zvýšení jejich výkonu, tedy efektivity. To ale aktivistům nevysvětlíte.
Hovoříce o lobby, ještě před nějakými třemi roky ekologisté vzývali zemní plyn jako náhradu uhlí. Dnes už píší o „zastaralých plynových technologiích“.
Je poučné poslouchat prvního ministra životního prostředí ČR, ekologa a zarytého odpůrce mírového využití atomu Bedřicha Moldana, když v dokumentu veřejnoprávní, informačně vyrovnané a objektivní České televize vypráví o propojení jaderné energetiky s vojenským průmyslem. „Je třeba mít na paměti, že toto propojení tady stále existuje,“ varoval v pořadu věnovaném stavbě nového bloku v Dukovanech.
Pravda ale také je, že po tragickém výbuchu v Černobylu v roce 1986 vznikl mezinárodní informační systém WANO, jímž se provozovatelé elektráren informují o všech mimořádných událostech. Katastrofa, která v praxi ukázala sílu jaderného výbuchu, tehdy natolik vyděsila politiky, že už celkem bez vytáček podepsali odzbrojovací dohody známé pod zkratkou SALT 1 a SALT 2.
Trošku jsme odbočili. To však jen pro představu, s jakými názory a pohledy lidí, kteří rozhodují o naší budoucnosti v Evropském parlamentu, bude ještě nutné se potýkat.
„Je to pro Česko sladké vítězství v moři mnoha porážek. Je to vítězství rozumu,“ prohlásil europoslanec Alexandr Vondra po hlasování. Kdepak, zdaleka není. Je to první dílčí úspěch, za kterým stojí Petr Fiala, což je zapotřebí ocenit. Výstavba a spouštění nových jaderných elektráren bude chtít ještě hodně silné nervy.