Chamtivost na trzích pomalu mizí
Myslím, že je ten správný čas na přehodnocení situace na světových trzích a v Polsku. Pokud jde o Wall Street, protože je to samozřejmě nejdůležitější trh, dá se říci, že víra v měkké přistání americké ekonomiky se pomalu vytrácí, ale ještě není na nule. Na druhou stranu roste obava, že Fed zvýší úrokové sazby ještě minimálně třikrát (trh odhaduje 5,4 %) a možná až o 6 % (to jsou ty nejpesimističtější a nejvzácnější prognózy).
Jinými slovy, sílí přesvědčení, že Fed dotlačí ekonomiku do mírné recese, což sníží zisky firem a současné ocenění akcií bude příliš vysoké. Takové obavy na trhu jsou pomalu vidět na indexu CNN Extreme Fear – Extreme Greed. V současné době je indikátor v poli „chamtivost“, ale velmi blízko poli „neutrálu“. Závěr je takový, že očekávání měkkého přistání ekonomiky ještě nevyhaslo a může se každou chvíli znovu oživit. Jak je ale vidět, příběh „ekonomiky Zlatovlásky“ neměl dlouhého trvání.
Další kapka už naruší nákupní pokyny
Síla býků byla vidět 22. a 23. února, kdy pro býky nepříznivá makrodata neumožnila překonat důležité technické podpory. Na NASDAQ to byla úroveň 11 500 bodů, tedy „krční“ linie formace s dvojitým dnem, a na S&P 500 průměr 50. seance. Až v pátek s údaji PCE (výdaje Američanů na osobní spotřebu) to býkům pořádně ublížilo. Porušení klíčových podpor je však stále v mezích filtru a neruší nákupní signály. Další kapka to však již udělá.
PCE je údajně oblíbeným ukazatelem Fedu. Loretta Mester, šéfka Clevelandského Fedu, uvedla, že tato čísla „se shodují se skutečností, že Fed potřebuje trochu více zapracovat na úrokových sazbách, aby zajistil, že inflace klesne“. Dobře, ale ještě důležitější je míra dezinflace, aby hráči neztráceli naději. Pokud je tento stav na trzích, pravděpodobně to znamená rychlé a nervózní změny ve směru indexů v závislosti na příchozích datech a komentářích lidí z Fedu. K návratu k novým letošním rekordům by však v nejbližší době nemělo dojít.
Z tohoto důvodu bude nejdůležitější období mezi 10. a 22. březnem. Desátého března dostaneme měsíční report z amerického trhu práce (čím horší data, tím lépe pro tábor býků), 14. března nás čeká inflace CPI v USA, 16. března bude ECB rozhodovat o zvýšení úrokových sazeb, 22. března to FOMC (měnový výbor Fedu – poznámka redakce) v USA udělá. Po celé toto období (až do období ticha před zasedáním) budou trhy pronásledovat mluvící hlavy s Fedem.
Indexy a data samozřejmě následoval i měnový trh – kurz EUR/USD prohlubuje korekci předchozího nárůstu. Před zasedáním ECB (očekávané zvýšení o 50 bp a stále jestřábí komuniké) by však měl dohnat určité ztráty. Obětí silnějšího dolaru je samozřejmě zlato a dluhopisy. Tento směr na měnovém trhu je také velmi nepříznivý pro rozvojové trhy. V Polsku zlotý vůči dolaru jasně ztrácel, ale změny vůči euru byly spíše kosmetické. To se dobře odráží na naší měně.
Obětí silnějšího dolaru je samozřejmě zlato a dluhopisy
Bankovní horor v Polsku
Bohužel se na Varšavské burze (WSE) opět rozvíjel bankovní horor. Mluvčí SDEU (Soudní dvůr Evropské unie – poznámka redakce) prezentoval své stanovisko k možnosti bank požadovat odměnu za mimosmluvní použití kapitálu v případě zrušení „frankové“ smlouvy (jde o úvěry, které si polští občané brali ve švýcarských francích – poznámka redakce). Stručně řečeno: banky si nic nezaslouží a dlužníci je mohou žalovat o dodatečné poplatky. Za několik měsíců přijme SDEU rozhodnutí, které je obvykle, ale ne vždy, v souladu s názorem veřejného ochránce práv.
Toto stanovisko ombudsmana dalo podnět k prohlášením o ztrátách bank z tohoto důvodu dosahujících až 200 miliard zlotých. Nejsem zastáncem hromadného zneplatnění „frankových“ úvěrových smluv, ale tato hodnocení považuji za přehnaná. Rozsudek SDEU by přímo nezpůsobil nové ztráty bankám, ale výrazně by zvýšil počet případů u polských soudů, a to by banky skutečně zasáhlo. Jen získání rozsudku trvá již několik let, pokud se většina obrátí k soudu, lhůta pro pravomocný rozsudek se prodlouží a ztráty bank se rozloží v čase.
Nechci zde zakládat diskusi o řešení problematiky půjček ve švýcarských francích, protože vím, jak urputný a zlomyslný umí být „Francowicze“. Například na rádiu 357 minulý pátek volající říkali, že mě rádio nemá zvát, protože nejsem nezávislý (sic!). Ti, kteří znají můj příběh, vědí, že takové obvinění je neseriózní. Kromě toho mám kontakt s bankovním sektorem pouze přes bankovní účet ;-). Ale některým z „Frankowiczów“ to nevadí.
Obecně si myslím, že problém frankových půjček by se měl řešit „shora“ – zákonem. Vládci za to nehoří – nechtějí si znepřátelit 20 % zadlužených, zapomínajíce na 80 % (PLN). Zdá se, že Robert Gwiazdowski (polský právník, ekonomický a politický komentátor – poznámka redakce) správně označil zloté úvěry za ošklivé, protože jejich majitelé byly skutečně podvedeni (vyjádřil to ostřeji). Vládci navíc nastražili past – pokud prohrají volby, zasáhne novou vládu bankovní krize…
Panovaly také obavy, že podobný osud čeká i úvěry založené na indexech WIBOR. Důvodem je, že v několika případech byl zjištěn chybný výpočet ukazatele na jedné ze čtyř úrovní. Netřeba dodávat, že rozpoutání hysterie WIBOR by WSE (a polské ekonomice) dramaticky poškodilo. Prostě vládci tento problém ignorují. Možná z podobného důvodu…
Domnívám se, že chyby (nikoli podvod) by v pár případech měly vyústit maximálně v úpravu úroků, nikoliv o zrušení smlouvy, ale kdo ví, co z toho udělají právníci. Pro některé advokátní kanceláře jsou totiž soudní spory s bankami skutečným zlatým dolem. Stačí spustit hysterii, aby se akcie bank znovu ponořily. Bohužel nevím, jak se to bude vyvíjet a proto musíte být při investování na WSE velmi opatrní.
(Text je se svolením autora převzat z jeho blogu na serveru Puls Biznesu)