Češi si nevěří v investicích. Bacha i na ty, co si věří

Na tři čtvrtiny Čechů si nevěří v investicích. Zdálo by se, že to nemusí být problém, protože jde hlavně o starší ročníky. Jenže právě ty mají podle Indexu finanční gramotnosti nejlepší znalosti. Mladí si věří, ale nevědí skoro nic. To není dobrá zpráva.

Informace vycházejí z indexu, který připravila investiční platforma Portu ve spolupráci s agenturou Ipsos.

Sebedůvěra populace v investicích je nízká, přičemž míra znalostí roste s věkem. Největší pochyby o svých schopnostech ale přitom mají lidé ve věku 54 až 65 let. Více než třetina z nich se považuje za zcela nezkušené a neznalé investory, zatímco mezi mladými se tak vidí méně než pětina, uvedla ČTK.

Jak vidno, korelace mezi znalostmi a sebevědomím je záporná. To není zas až tak nic divného. Docela hezky to ilustruje léta známé schéma, které jsme si dovolili překreslit:

Kdo ví, většinou pochybuje. Kdo neví, rád svou pravdu vykřičí do světa. Kresba: redakce.

Nicméně problém má ještě další rovinu. Ještě před nedávnem platilo, že mladí neměli o investice zájem. Odpovídá to nejen věku, kdy se víc peníze půjčují, než spoří. Ale také skutečnosti, že starší generace sice měly špatné zkušenosti s kupónovu privatizací, nicméně aspoň se dozvěděly, co je to fond, co akcie, a někteří možná pochopili, že ne vše je kuponovka.

Mladí, nesledující ani zpravodajská média, už byli mimo. Než začaly trhy permanentně růst, než se do popředí dostaly technologické tituly firem, které všichni znají (Microsoft, Amazon, Google…), než se zjednodušily přístupy k obchodování a než se vytvořily investorské party na sociálních sítích.

Zrovna nedávno mi jeden mladý člověk říkal: „Já to s tím sháněním práce nepřeháním, protože investuju do kryptoměn a to mě živí.“ Řada těchto lidí se pohybuje v investicích spíš jako v kasinu. Nesledují fundament, analýzy, trendy, ani nemají dlouhodobý horizont.

Hrají si a považují to za investování. Až přijde razantní propad, možná se budou strašně divit. A v úprku zmizí. Je otázkou, zda to nebude lepší, než kdyby s takovýmto přístupem třeba šetřili na penzi. Anebo se poučí. To by byl ale trochu zázrak.