Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad

Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Prohlásila to americká ministryně financí Janet Yellenová, která přicestovala do Bonnu na jednání ministrů financí skupiny velkých světových ekonomik G7. Západní státy v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu přijaly několik balíků ekonomických protiopatření a další postihy chystají.

„Rusko se potýká s recesí, s vysokou inflací, s kritickými problémy finančního systému a s neschopností zajistit si materiál a produkty, které potřebuje k válce a k podpoře hospodářství,“ řekla Yellenová.

Protiruské sankce ovlivňují i hospodářství západních zemí, které místo rychlého oživení po následcích pandemie nemoci covid-19 musí nyní počítat s výrazně nižším ekonomickým růstem.

Například německá vláda na konci dubna kvůli hospodářským dopadům války na Ukrajině zhoršila výhled růstu ekonomiky na 2,2 %, zatímco ještě na začátku roku očekávala růst 3,6 procenta. Německý kancléř Olaf Scholz a další členové vlády opakovaně zdůrazňují, že Německo je připraveno za podporu Ukrajiny takovou hospodářskou cenu zaplatit.

Yellenová rovněž prohlásila, že nelze očekávat prodloužení stávající výjimky, která umožňuje Moskvě splácet americkým držitelům ruské dluhopisy denominované v dolarech. Rusko se díky této výjimce vyhnulo platební neschopnosti. Americké ministerstvo financí tuto výjimku zdůvodňovalo snahou přinutit Moskvu učinit obtížné rozhodnutí, zda využije dolary, které má k dispozici, ke splácení svých závazků, nebo k jiným účelům, včetně financování války na Ukrajině.

„Konečné rozhodnutí ještě nepadlo, ale nemyslím si, že toto bude pokračovat,“ řekla  Yellenová o výjimce, jejíž platnost končí 25. května. „Pokud Rusko nenajde možnost, jak tyto platby uskutečnit, a dostane se do platební neschopnosti, tak si nemyslím, že to nějak výrazně změní ruskou situaci, neboť již nyní je země odříznuta od globálních kapitálových trhů.“