Základní úroková sazba zůstala na 7 procentech

Sídlo České národní banky. Foto: Martin Fahlander on Unsplash

Bankovní rada České národní banky (ČNB) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 7 procentech, na této úrovni je od loňského června. Včerejší rozhodnutí podpořilo 6 členů rady, jeden navrhoval růst sazby o 0,25 procentního bodu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla bankovní rada na svém příštím jednání na počátku května zváží, zda sazby ponechat na současné výši, nebo je zvednout. Analytici už ale další růst sazeb neočekávají. Ke snižování sazeb by podle nich mohla ČNB přistoupit nejdříve v srpnu.

Podle Michla se ale nemusí naplnit očekávání trhu, že sazby už jsou na vrcholu. „Jsme připraveni zvýšit sazby, zejména pokud vzroste riziko mzdově-inflační spirály,“ řekl Michl. Jako předčasné hodnotí i očekávání analytiků, že ČNB začne snižovat sazby od srpnového jednání bankovní rady. Zdůraznil, že na dnešním jednání nepadl žádný názor ohledně poklesu sazeb.

„Jelikož se všeobecně očekává pád spotřebitelské inflace, přichází velmi živá debata o tom, kdy ČNB půjde se sazbami dolů,“ říká Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „Domácí ekonomika byla ve 4.kvartálu loňského roku v recesi, což vede část trhu k domněnce, že by centrální bankéři mohli začít podporovat ekonomiku nižšími sazbami. To by mohlo přinést oživení i na trh nemovitostí a ceny hypoték by mohly mírně ustoupit. Výraznější pád sazeb však letos nečekáme, ČNB bude pravděpodobně s rozvolňováním měnových podmínek opatrná.“

Michl prohlásil, že ČNB je připravena bojovat proti inflaci, dokud se ji nepodaří stabilizovat na dvouprocentním cíli. V únoru byla meziroční inflace 16,7 procenta. Podle guvernéra proto zůstanou úrokové sazby po určitou dobu na relativně vysoké úrovni. Důležitým nástrojem pro boj proti inflaci bude podle Michla i nadále silná koruna. Bankovní rada dnes potvrdila závazek bránit nadměrným výkyvům jejího kurzu.

„Koruna na začátku března doputovala na hladinu 23,33 CZK/EUR. V té době byla koruna na nejsilnějších úrovních od předkrizového roku 2008. Tehdy si Česká národní banka mohla mnout ruce, jak silná koruna brzdí inflační tlaky. Viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová to tehdy komentovala slovy, že silný kurz koruny za národní banku odpracoval nejméně trojí zvýšení sazeb,“ potvrzuje Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské firmy Next Finance. „Těsně po polovině března ale koruna kvůli napětí v bankovním sektoru oslabila až na hladinu 24,09 CZK/EUR. Kurz koruny přitom nad čtyřiadvacetikorunovou hladinou ležel naposledy na startu tohoto roku. V posledních dnech ale koruna už znovu dělá centrálním bankéřům radost. Stáhla totiž část ztrát a leží poblíž hladiny 23,60 CZK/EUR.“

Kurs domácí měny je ovšem právě to, co by mohlo dovést státní banku ke snižování základních úrokových sazeb ve druhé polovině tohoto roku. „Výnosová křivka naznačuje ve druhé polovině roku poměrně rychlý pokles úrokových sazeb. Ten by podle těchto signálů měl odstartovat už v srpnu a do konce tohoto roku naznačuje snížení sazeb o přibližně 110 bazických bodů. Pokud by to tak bylo, bylo by pro korunu složité udržet se na silných úrovních pod hladinou 24 CZK/EUR. Centrální bankéři budou muset korunu minimálně slovně podpořit tak, aby investoři nezačali sázet na brzký pokles úrokové atraktivity koruny. Co z toho pro nás vyplývá? Že ať půjdou sazby České národní banky směrem dolů v srpnu, nebo až na přelomu letošního a příštího roku, nakonec poklesnou. To dříve nebo později vytvoří tlak na oslabení koruny. My ji na konci tohoto roku čekáme nad čtyřiadvacetikorunovou úrovní.“

Zachování sazeb na současné úrovni trh očekával. „Inflace v únoru byla sice mírně vyšší, než se čekalo, ale na druhou stranu očekávání nenaplnila spotřeba domácností, která zpomalila stejně jako růst mezd v posledním čtvrtletí loňského roku. ČNB hraje do karet i stále relativně silná koruna,“ řekl analytik Portu Marek Pokorný.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je zřejmé, že většina členů bankovní rady už sazby zvyšovat nechce. „Zároveň ale v situaci, kdy ČNB vyčkává, k jak silnému růstu budou v letošním roce směřovat mzdy v české ekonomice a jak vysoko zůstanou inflační očekávání, není na stole ani debata o snižování úroků ČNB,“ upozornil.

Analytici čekají zahájení snižování sazeb nejdřív v srpnu. Obchodní ředitel společnosti Ebury Tomáš Kudla ale upozornil, že ČNB zatím veřejnou debatu o snižování sazeb nepřipustí. „Pokud by totiž nyní ČNB deklarovala, že je připravená diskutovat o snížení sazeb, mohlo by to vést k oslabení české koruny. Právě kurz domácí měny přitom ČNB v posledních měsících vnímá jako hlavní nástroj v boji proti inflaci,“ uvedl.

Michl dnes potvrdil očekávání ČNB, že inflace bude v příštích měsících klesat. Podle něj slábnou poptávkové inflační tlaky, zejména kvůli propadu spotřeby domácností, kterou tlumí vysoké ceny energie a potravin a vyšší úrokové sazby. Velký útlum je patrný také na realitním a hypotečním trhu, což by mělo rovněž přispět k poklesu inflace, řekl guvernér. Za hlavní proinflační rizika považuje rychlý růst mezd a vysoké deficity státního rozpočtu.