Výrobní ceny v Německu vzrostly o třetinu

O rekordních 33,5 % vzrostly v dubnu výrobní ceny v Německu. Za dalším silným růstem výrobní inflace, která se později zpravidla promítá i do cen pro spotřebitele, je podle statistického úřadu dražší energie.

Jde o největší cenový nárůst od roku 1949, kdy se tyto údaje začaly sledovat. V březnu ceny meziročně vzrostly o 30,9 procenta a v únoru o 25,9 procenta. Proti letošnímu březnu se ceny meziměsíčně zvýšily o 2,8 procenta.

Jde o největší nárůst od roku 1949

Kvůli pokračující válce na Ukrajině zaznamenala znovu nejvyšší nárůst cena energie, která byla o 87,3 % vyšší než před rokem. Elektrárny musely platit za zemní plyn o 307 % více než loni v dubnu. Průmyslovým zákazníkům zemní plyn zdražil o 260 % a komerčním prodejcům o 170 procent. Ceny výrobců bez započtení energie vzrostly o 16,3 procenta.

Ceny meziproduktů, jako jsou například kovy a dřevo, meziročně vzrostly o 26 procent. Spotřební zboží jako potraviny bylo na úrovni výrobců o 13,2 % dražší než před rokem. Zvláště vysoký nárůst cen byl u hnojiv a sloučenin dusíku, které se více než zdvojnásobily. To podle agentury Reuters ilustruje dopady konfliktu na zemědělství a na globální dodávky potravin.

Nejnižší nárůst cen, a to o 6,7 %, vykázaly převážně drahé investiční statky, jako jsou stroje (7,6 %) nebo auta (4,9 %).

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.