V posledním loňském čtvrtletí ČR vybředla z recese
Hrubý domácí produkt (HDP) klesl za celý rok 2023 podle předběžného odhadu o 0,4 procenta. Ve 4. čtvrtletí HDP klesl meziročně o 0,2 % a mezičtvrtletně vzrostl o 0,2 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad ve své pravidelné zprávě.
Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost byl v roce 2023 podle předběžného odhadu o 0,4 % nižší než v roce 2022. Vývoj ovlivnil pokles výdajů na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob. Naopak pozitivní vliv měla především zahraniční poptávka. Vývoj hrubé přidané hodnoty podpořil zejména zpracovatelský průmysl a informační a komunikační činnosti. Negativní vliv měla skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.
„V posledním čtvrtletí předchozího roku vzrostl HDP mezičtvrtletně o 0,2 %. Růst podpořila hlavně zahraniční poptávka a po dlouhé době také výdaje na konečnou spotřebu domácností,“ komentuje údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
Na straně tvorby hrubé přidané hodnoty se ve 4. čtvrtletí mezičtvrtletně dařilo především zpracovatelskému průmyslu. Meziročně klesl HDP o 0,2 procenta. V meziročním srovnání převážil negativní vliv tvorby hrubého kapitálu nad růstem zahraniční poptávky.
„Česká ekonomika nespadla do recese, když v posledních třech měsících roku 2023 mezičtvrtletně vzrostla. I když tedy nejsme technicky v recesi, přesto přešlapujeme na místě. Výkon domácí ČR se prakticky zastavil,“ komentoval údaje ČSÚ Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „Hlavní důvod poklesu ekonomiky je nízká spotřeba, a to jak domácí, tak zahraniční. I přes velmi nízkou nezaměstnanost se lidé v posledních třech měsících stále ještě obávali o svou budoucí finanční situaci, a tak se domácnosti nepouštěly do nákupů zbytného zboží. To se dnes pomalu mění a spotřebitelská důvěra jde nahoru. Navíc roste počet těch, kteří vidí svou finanční situaci dobře. Problém v zahraničí je podobný. Zejména spotřeba Němců je už dlouhou řadu měsíců v červených číslech.“
Zaměstnanost vzrostla v minulém roce o 0,7 procenta. Ve 4. čtvrtletí zaměstnanost mezičtvrtletně klesla o 0,1 % a meziročně vzrostla o 0,4 procenta.
„Celkově data dál potvrzují, že stagnace české ekonomiky pokračuje a k žádnému výraznějšímu oživení stále nedošlo. Fakticky ekonomika trendově zůstává na stejné úrovni již 9 kvartálů v řadě,“ upozornil Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. „V letošním roce by s poklesem inflace mělo dojít k oživení růstu spotřebních výdajů domácností. Naopak pokračující slabost evropské ekonomiky bude tlumit vývoj exportů. České HDP stále zůstává jako jediná ekonomika v EU za svou předcovidovou úrovní (tj. za 4. kvartálem 2019). Pro letošní rok očekáváme mírný růst HDP kolem 1,1 procenta.“