Ukrajina zvýší svůj vývoz elektřiny do Evropské unie

Ukrajina zvýší svůj vývoz elektřiny do Evropské unie na 250 megawattů (MW) denně z dosavadních 100 MW. Šéf provozovatele ukrajinské rozvodné sítě oznámil, že získal povolení k rozšíření vývozu od Evropského sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E). Informovala o tom agentura Reuters.

Ilustrační foto od analogicus z Pixabay

„Pokračujeme ve vydělávání (peněz) pro stát a posilujeme energetickou bezpečnost EU,“ napsal na facebooku generální ředitel provozovatele státní sítě Ukrenergo Volodymyr Kudryckyj. Dodal, že rozhodnutí vstoupí v platnost od 30. července.

Ukrajina začala vyvážet elektrickou energii do EU na začátku července. Ukrajinský premiér Šmyhal tehdy v prohlášení uvedl, že potenciál vývozu elektřiny z Ukrajiny směrem do EU je až 2,5 gigawattů.

Evropská unie a Ukrajina propojily své elektrické sítě 16. března v reakci na ruskou invazi. To Ukrajině umožňuje přijímat energii z Evropy v případě nouze, pokud by vojenské útoky způsobily výpadky. Nouzové propojení, původně plánované na rok 2023, nezahrnovalo komerční obchodování s elektřinou.

Ukrajinský energetický sektor se potýká s nedostatkem hotovosti, protože spotřeba elektřiny v zemi po ruské invazi klesla a někteří spotřebitelé neplatí účty. Evropská unie se snaží vypořádat se sníženými dodávkami plynu z Ruska. Moskva napadla Ukrajinu 24. února.