Turecko kvůli vysoké inflaci výrazně sníží DPH u základních potravin
Turecko v reakci na vysokou inflaci sníží sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u základních potravin, a to na 1 % z dosavadních 8 procent. Oznámil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vláda podle něj od potravinářských společností očekává, že navíc k ohlášené redukci sazby DPH sníží své ceny o 7 %, napsala agentura AP.
Meziroční míra inflace v Turecku v lednu podle tamního statistického úřadu vystoupila na 48,7 % a dostala se nejvýše za téměř 20 let. Nezávislí odborníci navíc odhadují, že ve skutečnosti inflace překročila 115 %, upozornila AP.
„Nenecháme inflaci, aby drtila náš národ,“ prohlásila dnes Erdogan. Podle kritiků se nicméně Turecko potýká s vysokou inflací kvůli Erdoganově tlaku na snižování úrokových sazeb. Turecký prezident v rozporu s tradiční ekonomickou teorií tvrdí, že vysoké úrokové sazby způsobují inflaci, a označuje se za nepřítele vysokých nákladů na úvěry.
Turecká centrální banka od listopadu snížila svou základní úrokovou sazbu celkem o pět procentních bodů na 14 %, v lednu však sérii snižování úroků přerušila. Pokles úrokových sazeb v prosinci srazil tureckou liru na rekordní minima. To výrazně zvýšilo tlak na růst cen, protože Turecko je závislé na dovozu energie, surovin i řady potravin, píše AP.
Turecké úřady od ledna zvýšily tarify u elektřiny, což pro řadu domácností znamenalo nárůst cen o více než 50 % a pro domácnosti s vysokou spotřebou a podniky dokonce až o 127 procent. Proti nárůstu cen elektřiny se v posledních týdnech konala v zemi řada demonstrací. Někteří obchodníci a majitelé restaurací také začali vyvěšovat své faktury za elektřinu na dveře s výzvami vládě, aby jim pomohla.
Turecký ministr financí Nureddin Nebati dnes uvedl, že ceny elektřiny a zemního plynu, které rostou po celém světě, zůstávají v Turecku díky vládním subvencím pod reálnými cenami. Zároveň vyzval kritiky, aby byli „spravedlivější“.