Tři čtvrtiny Čechů kvůli krizi šetří energie
Kvůli současnému růstu cen energií s nimi šetří tři čtvrtiny Čechů. Většinou omezují spotřebu vody a tepla nebo dobu svícení. Zhruba třetina lidí pak plánuje větší investice do úsporných opatření, jako jsou stavební úpravy či instalace fotovoltaických panelů.
Vyplynulo to průzkumu, o jehož výsledcích informoval ČTK Svaz moderní energetiky. Podle něj je pro většinu společnosti současná krize zároveň příležitostí k proměně české energetiky k větší soběstačnosti.
Komentář SH: Česká energetika, pokud jde o elektřinu z hledika bilance soběstačná je! Problém je v propojení s ostatními trhy, kde elektřina chybí. Spíše můžeme uvažovat o soběstačnosti domácností a firem. To by se ovšem musela změnit politika distributorů při výkupu a prodeje energií od malých a malým producentům a odběratelům. Nebo by někdo musel vymyslet levný způsob skladování energie. Technolgiie již existují, avšak vycházejí poměrně draho. V plynu, palivech kromě uhlí a pohonných hmotách samozřejmě soběstační nejsme a nebudeme.
Aktuálního růstu cen energií se podle průzkumu, jehož se během listopadu zúčastnilo 1034 respondentů, obává přes 90 procent Čechů. Většina z nich se proto snaží se spotřebou energií šetřit. Vedle omezení samotné spotřeby přitom mnozí chystají investice do některých opatření.
Aktuálního růstu cen energií se podle průzkumu obává přes 90 % Čechů
Nejčastěji, konkrétně ve 44 procentech případů, jde o instalace úsporných žárovek a nižší dobu svícení v domácnosti. Přes 40 procent domácností také přistoupilo k šetření teplou vodou nebo k odkladu topné sezony či k vytápění na nižší teplotu. Téměř pětina lidí pak chce omezit spotřebu energií zakoupením úsporných spotřebičů, ukázal průzkum.
Fotovoltaika, zateplení, okna
Spolu s tím ale roste také zájem o větší stavební úpravy. Fotovoltaickou elektrárnu plánuje v dohledné době podle průzkumu nainstalovat přes sedm procent domácností, další plánují zateplení střech, fasád nebo výměnu oken.
Z průzkumu dále vyplynulo, že 60 procent populace současnou krizi vnímá zároveň jako příležitost pro proměnu české energetiky k její větší soběstačnosti, například větším využitím obnovitelných zdrojů, a tím omezení závislostí na ruských energiích.
„Vidíme, že investicím do úspor domácností a rychlejšímu rozvoji moderní energetiky jsou obyvatelé naklonění více než kdy dřív,“ uvedl ředitel poradenské společnosti Budovy21 Petr Holub. Tato část populace by podle průzkumu zároveň uvítala větší aktivní podporu na tyto investice od státu.
„Vláda by měla připravit doplněk současné Nové zelené úsporám v podobě zvýhodněných půjček, který pak mohou domácnosti splácet z ušetřených peněz za elektřinu či plyn. Po splacení investice, což může být u fotovoltaiky od šesti let, pak domácnost na zelené energie jen vydělává,“ dodal.
Komentář SH: No, nechceme zpochybňovat výpočty odborníků. Ale návratnost se vždy odvíjí od pořizovacích nákladů, provozních nákladů, spotřeby a cen. Přičem minimálně ty dvě poslední proměnné se v čase vyvíjí, takže je neznáme.
K větší podpoře využívání obnovitelných zdrojů vyzvala vládu v minulých dnech také nová iniciativa Osvoboďme Česko. Ta žádá například o větší balík peněz pro dotační programy podporující obnovitelné zdroje nebo zjednodušení procesů k podobným projektům. Podle iniciativy jde o řešení závislosti na ruském plynu i jistotu dostupných cen energie. Výzvu podpořilo přes 3100 signatářů z řad profesních energetických sdružení, firem a odborné veřejnosti a energetických specialistů