Světová banka zlepšila výhled globální ekonomiky

Ilustrační obrázek: Megan Rexazin z Pixabay

Světová banka (SB) zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 2,6 procenta. Světové hospodářství by tak mělo růst stejným tempem jako v loňském roce. Ve své předchozí prognóze, která je z ledna, přitom SB předpovídala zpomalení tempa růstu na 2,4 procenta. Za zlepšením výhledu stojí zejména příznivý hospodářský vývoj ve Spojených státech amerických, napsala banka v aktuální zprávě.

SB nadále předpokládá, že v příštím roce globální hospodářský růst zrychlí na 2,7 procenta. Se stejným tempem růstu počítá banka rovněž v dalším roce. Dnešní zpráva nicméně upozorňuje, že tempo růstu světové ekonomiky bude nadále zaostávat za ročním průměrem z deseti let před koronavirovou krizí, který činil 3,1 procenta.

Banka rovněž varovala, že ekonomiky nejchudších zemí světa se potýkají s rozsáhlým zadlužením a vysokými úrokovými sazbami a že prosperitu po celém světě ohrožují rostoucí obchodní bariéry.

SB předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států amerických se v letošním roce zvýší o 2,5 %, stejným tempem jako vloni. V lednu letošní růst největší ekonomiky světa odhadovala na 1,6 procenta.

Banka nadále předpokládá, že HDP eurozóny se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta, zatímco loni ekonomika zemí používajících euro vzrostla o 0,5 procenta. Odhad růstu ekonomiky eurozóny na příští rok nicméně banka snížila na 1,4 %, zatímco dosud čekala 1,6 procenta. V dalším roce počítá se zpomalením růstu na 1,3 procenta.

Odhad letošního růstu čínské ekonomiky SB zlepšila na 4,8 % z dříve předpokládaných 4,5 procenta. Hospodářský růst v Číně by tak měl navzdory zlepšení výhledu zpomalit z loňských 5,2 procenta. Odhad růstu druhé největší ekonomiky světa na příští rok banka navíc zhoršila na 4,1 % ze 4,3 procenta.

K výraznému zlepšení výhledu banka přikročila u ruské ekonomiky. Podle nové prognózy se v letošním roce HDP Ruska zvýší o 2,9 %, zatímco v lednu SB letošní růst odhadovala na 1,3 procenta. Příští rok sice banka očekává zvolnění růstu na 1,4 %, v lednu nicméně předpokládala zpomalení až na 0,9 procenta.

SB rovněž předpověděla, že globální inflace bude v nejbližších letech pokračovat v poklesu. Vloni se snížila na 4,9 % z předloňských 7,2 procenta. Banka odhaduje, že v letošním roce bude inflace činit 3,5 % a v příštím roce klesne na 2,9 procenta. V následujícím roce by se měla snížit na 2,8 procenta.