Stránky finského parlamentu podlehly ruským hackerům

Stránky finského parlamentu jsou od  včerejšího odpoledne mimo provoz. Portál se podle prohlášení zákonodárného sboru stal cílem kybernetického útoku z Ruska. K tomu se na síti Telegram přihlásila skupina ruských hackerů, kteří zdůvodnili své počínání snahou sousední země stát se členem NATO, uvedla agentura DPA.

„Parlament přijal opatření na omezení útoku,“ napsal sněm v tiskovém prohlášení. Jeho technici pracují na omezení dopadu škod a opětovném zprovoznění stránek.

Odpojit počítače od sítě a vše hlásit policii. Ilustrační foto: Gopas

Podle prohlášení parlamentu se portál stal terčem DDoS útoku, kdy se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit.

Podle agentury DPA a místních médií se k vyřazení portálu z provozu přihlásila na síti Telegram ruská skupina NoName057(16). Ta uvedla, že „přátelsky navštívila“ sousední zemi kvůli snahám Helsinek vstoupit do Severoatlantické aliance. Stejná skupina se přihlásila k obdobným aktivitám v Polsku či Norsku.

Komentář SH:

Takový útok, motivovaný politicky, se obvykle označuje za terorismus. Jako s teroristy by se se skupinou NoName057(16) mělo jednat, měla by se soudit a odsoudit. Za teroristický útok, nic menšího.

Kybernetickému útoku na konci července čelila finská agentura STT, což velmi ztížilo její fungování a vydávání zpráv. V dubnu pak někdo zaútočil i na portály ministerstva obrany a vlády. Finské tajné služby varovaly, že země bude pravděpodobně čelit rostoucímu počtu útoků po internetu z Ruska.

V reakci na ruskou agresi proti Ukrajině se Finsko a Švédsko rozhodly přehodnotit svou dosavadní politiku neutrality a požádaly o vstup do NATO. O žádosti nyní rozhodují parlamenty členských zemí Severoatlantické aliance. Přes dvě třetiny států NATO již s krokem souhlasily.