Stanjura chce snížit dotace o desítky miliard

Foto: Pixabay

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce v rámci rozpočtové konsolidace snížit objem vyplácených dotací o desítky miliard korun. Celkově se chce při konsolidaci soustředit zejména na omezení státních výdajů, přestože nevyloučil úpravu daní v rozsahu, o který vláda dosud daňové zatížení snížila. Ministr to dnes řekl novinářům.

Omezení dotací je podle Stanjury možná reakce na zdražování potravin, pokud se potvrdí vysoké zisky jejich producentů. Zdůraznil ale, že dotace by nechtěl omezovat pouze v zemědělství. „Původně dotace vznikaly k tomu, aby snižovaly regionální nebo jiné rozdíly. Dnes je z toho regulérní odvětví průmyslu,“ řekl.

Snížení objemu státních dotací bude podle Stanjury součástí konsolidačního balíčku, v rámci kterého chce snížit strukturální schodek rozpočtu o 70 miliard korun. „Moje ambice je, abychom to snížili o několik desítek miliard pro příští rok,“ řekl. Očekává ale intenzivní politickou debatu, protože se příjemci dotací budou bránit.

Dohodu o konečné podobě balíčku očekává Stanjura za čtyři týdny. Z jeho pohledu by většinu opatření pro snížení deficitu mělo představovat omezení výdajů, nevyloučil ale úpravu některých daní. Už v minulosti uvedl, že současná vláda snížila celkové daňové zatížení zhruba o 30 miliard korun, ve stejném rozsahu by mohla výběr daní zvýšit.

Ministr zároveň zopakoval, že informace o možné úpravě daně z přidané hodnoty (DPH), které se v médiích objevily, nelze považovat za politický návrh. Ministerstvo financí podle něj pouze propočítalo rozpočtové dopady všech úprav, které zazněly od koaličních stran nebo od Národní ekonomické rady vlády (NERV). Také informace o možné úpravě daně z hazardu jsou podle něj pouze pracovním podkladem, o kterém se teprve povede politická debata.

Komentář SH:

Zprávy o možném snížení daně z hazardu patří do kategorie bizáru. Ministr Stanjura, či NERV nebo lobby, nebo kdo to „pustil ven“, ignoruje jiný návrh, který naopak počítá se zvýšením daně z loterijních výher, případně zavedením daně ze sázek. Nyní jsou hazardní hry od DPH osvobozeny úplně, což přináší státní kase roční ztrátu nejméně 10, ale spíše 20 miliard korun (při sazbě 21 %). Zdaňovány jsou pouze výhry nad 1 milion korun. Kdyby se zdanily sázky, byť třeba 5 procenty, hodilo by to nějakých dalších 20 miliard korun. Ale k podstatě věci: vláda zveřejňuje pracovní podklady, na které nemá názor, natož analýzu, čímž vzbouří národ a rozpumprdlíkuje lobby. A hlavně – si tím škodí. Bylo by dobré, kdyby NERV a jiní poradcové si najali své PR agentury a nezkoušeli to přes vládu. Vzniká tím jen zmatek.

Stanjura dnes také potvrdil, že nechce znovu zavést superhrubou mzdu, pro jejíž zrušení v minulém volebním období hlasovaly tehdy vládní ANO a tehdy opoziční ODS a SPD. Podle Stanjury v zákonu nebyl žádný závazek, že zrušení je pouze dočasné. Takový závazek by podle něj ODS tehdy nepodpořila.