Ruský HDP v srpnu meziročně klesl o 4,1 %

Ruský hrubý domácí produkt (HDP) v srpnu meziročně klesl o 4,1 procenta po červencovém poklesu 4,3 procenta. Informovalo o tom dnes podle agentury Reuters ruské ministerstvo hospodářství. Za prvních osm měsíců letošního roku se podle resortu ruský HDP meziročně snížil o 1,5 procenta.

Automobil Ruské centrální banky. zdroj: By Georg Pik – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80989843

Míra nezaměstnanosti v srpnu klesla na rekordní minimum 3,8 procenta, ale průměrná nominální mzda Rusů meziměsíčně klesla. Zároveň se vrátila týdenní inflace. Po 11 týdnech deflace v řadě a poprvé od začátku května se spotřebitelské ceny v týdnu do 26. září zvýšily. Vyplývá to z údajů, zveřejněných statistickým úřadem Rosstat.

Nárůst spotřebitelských cen přišel necelé dva týdny poté, co ruská centrální banka snížila svou klíčovou sazbu na 7,5 procenta. Banka naznačila, že cyklus uvolňování měnové politiky by mohl být brzy u konce.

Ruská ekonomika závislá na exportu se propadá do recese. Potýká se s rozsáhlými sankcemi za invazi Moskvy na Ukrajinu. Hloubka poklesu však zatím není tak velká, jak se původně předpokládalo, napsala agentura Reuters.

Průmyslová výroba v srpnu podle ruské statistiky meziročně klesla jen o 0,1 procenta. Výroba automobilů se však v důsledku sankcí meziročně propadla o 69 procent.

Srpnová míra nezaměstnanosti je podle databáze Eikon nejnižší od roku 1992, kdy ruská statistická služba začala tento údaj zveřejňovat. V údajích za příští měsíc se může projevit dopad příkazu prezidenta Vladimira Putina k částečné mobilizaci na pracovní sílu. Desítky tisíc mužů byly v uplynulém týdnu povolány do armády nebo uprchly do zahraničí.

Maloobchodní tržby, ukazatel spotřebitelské poptávky, který je hlavním motorem ekonomického růstu Ruska, v srpnu klesly o 8,8 procenta po revidovaných 8,7 procenta v předchozím měsíci. To bylo nepatrně lepší než odhad analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters předpokládali pokles o 8,5 procenta.