Roste zájem o použité knihy, on-line antikvariáty mají tržby jako o Vánocích
Češi mají stále větší zájem o použité knihy, internetové antikvariáty zaznamenaly před letošním létem tržby srovnatelné se silným obdobím Vánoc. Důvodem je pravděpodobně snaha lidí v době vysoké inflace šetřit.
Zatímco dříve byli hlavními zákazníky některých on-line antikvariátů lidé ekologicky smýšlející, nyní v nich podle prodejců nakupuje i střední třída. Klasická knihkupectví přitom úbytek zákazníků ve prospěch antikvariátů nesledují, některá ale potvrdila pokles či výkyvy prodejů ve srovnání s předchozími roky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.
Komentář SH: Koupit dneska knihu pod 400 Kč, a to i paperback bez obrázků, lze jedině v případě, kdy byla vytištěná před startem inflace a nedostatkem papíru. To ale neznamená, že v antikvaritátu musíte nutně ušetřit. Hlavně starší knihy, v podobě, která se při dotisku změnila, jsou často k mání za víc než ty nové. Naopak, leckdy lze najít zajímavý titul i mezi knížkami, které prodejci razantně zlevnily.
Digitální antikvariát Knihobot v květnu utržil 13,1 milionu korun, tedy stejně jako loni před Vánocemi. Ve srovnání s loňským květnem měl tržby o 8,9 milionu korun vyšší a počet prodaných knih vzrostl téměř trojnásobně na zhruba 85.000. „Červnová čísla ukazují, že první letní měsíc bude přinejmenším stejně úspěšný, jako byl ten předchozí,“ uvedl zakladatel Knihobotu Dominik Gazdoš.
Vyšší obrat o nižší desítky procent než v minulém roce v současné době hlásí také společnost Reknihy. „Podle červnových dat dosahujeme v tomto období téměř srovnatelných tržeb jako během loňské vánoční sezóny. Z tohoto trendu lze usuzovat příklon zákazníků k cenově příznivějším produktům,“ řekl zakladatel firmy Tadeáš Kula. Zájem je podle něj ze strany nejen stávajících, ale i nových zákazníků, kde je nárůst o desítky procent.
Kanzelsberger eviduje pokles počtu prodaných knih
Síť knihkupectví Kanzelsberger sleduje pokles v prodeji knih, podle vedoucí obchodního oddělení firmy Hany Sládkové se ale netýká tolik celkové výše tržeb jako spíše prodaného množství knih. „Tento rok došlo k výraznému nárůstu cen, přirozeně tedy prodej knih poklesl, což je způsobeno pochopitelně z velké části aktuální ekonomickou situací. Knihy jsou zkrátka zbytné zboží,“ uvedla.
V řetězci Luxor si všímají nevyváženého chování zákazníků v posledních měsících. „Zrcadlí se v něm nejistota vyvolaná nepříznivými vnějšími faktory,“ řekla ČTK za společnost Barbora Hrubá. Přestože v poslední době síť zaznamenala zpomalení růstu prodejů, před prázdninami se opět prodej zvýšil.
Prodeje knih v knihkupectvích Kosmas se podle vedoucí marketingu firmy Renaty Kricnerové vrací k číslům z období před pandemií koronaviru. „Lidé nakupují teď na dovolené a prázdniny stejné množství knih,“ uvedla.
Češi poptávají především knihy českých autorů
Češi nyní podle prodejců poptávají především knihy českých autorů. Na Knihobotu patří mezi nejprodávanější spisovatele Patrik Hartl. V klasických knihkupectvích se na prvních příčkách drží novinka Kateřiny Tučkové Bílá voda nebo Životice od Karin Lednické. Reknihy sledují velký růst zájmu o učebnice, které lidé dříve kupovali až před začátkem nového školního roku, dodal Kula.