Průmysl zůstává v útlumu, nálada se ale lepší

Ilustrační foto: Colliers

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu zůstaly i na konci prvního čtvrtletí složité. Index nákupních manažerů PMI setrval i v březnu pod kritickou hranicí 50 bodů, což signalizuje pokračující útlum. Povzbuzením je ale fakt, že tempo poklesu aktivity se od začátku roku snižuje – celkový index PMI vzrostl z prosincových 41,8 na 46,2 bodů, což je nejvyšší úroveň od srpna 2022.

Tuzemský průmysl nadále žehrá zejména na slabou zahraniční poptávku. To potvrzuje další pokles nových zakázek, stejně jako výroby, třebaže v obou případech tempo mírně zvolnilo. Průmyslníci upozorňují na slabý zájem především z klíčových exportních trhů v čele s Německem. Vzhledem ke kondici německé ekonomiky, resp. průmyslového sektoru, kde index PMI dále klesá (41,6 bodu), nejde o velké překvapení. Dobrou zprávou je naopak březnové zpomalení tempa propouštění, díky čemuž došlo k nejmenšímu poklesu zaměstnanosti za osmnáct měsíců.

Vedle slabé zahraniční poptávky se do hry vrací také napětí v dodavatelských řetězcích. Některé podniky musely přesměrovat lodní dopravu vstupů z Asie kvůli nepokojům v Rudém moři. Situace zatím není tak vážná jako v letech přísných lockdownů 2021-2022, kdy se cena námořní dopravy do Evropa zvýšila až osminásobně. Od konce minulého roku došlo přibližně k trojnásobnému zdražení dopravy, což vedlo druhý měsíc v řadě ke zvýšení cen vstupů v českém průmyslu. Prodejní ceny naopak v březnu opět klesly, když se výrobní podniky snažily udržet konkurenceschopnost při slabé poptávce. 

Pro příští měsíce je povzbuzením optimistický výhled českých průmyslníků na budoucí výrobu. Ten je díky nadějím na oživení nových zakázek na nejvyšší úrovni za více než dva roky. My jsme však směrem k příštím měsícům nadále opatrní. Nečekáme totiž, že by měly problémy v německém průmyslu rychle odeznít, podobně je tomu v případě geopolitických rizik. V tomto roce proto bude pro český průmysl úspěch, pokud skončí s „černou nulou“. Štafetu hlavního motoru ekonomiky převezme rostoucí spotřeba domácností, díky které by česká ekonomika měla v tomto roce přidat 1,5 procenta.