Průměrná sazba hypoték klesla poprvé od loňského května

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem srpna činila 6,23 % a za poslední měsíc klesla o 0,05 procentního bodu. Je to první pokles od května 2021. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.

Od jara je index zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 % hodnoty nemovitosti.

Ilustrační foto: jef

Velmi mírný pokles sazeb podle expertů zásadní změnu trendu zatím nepřináší. Sazby budou zřejmě i nadále stagnovat. „Toto velmi mírné snížení způsobily především akční hypoteční nabídky některých bank,“ řekl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 mil. Kč sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,23 %, činí v září 23 035 korun. Tato průměrná hypotéka tak klesla zhruba o 115 korun měsíčně. „Což je ovšem při těchto cenách pokles tak zanedbatelný, že nemá praktický dopad na hypoteční trh a klienty,“ dodal Sýkora.

Úrokové sazby u hypoték do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) klesly podle aktuálních údajů u všech fixací. Nejvýrazněji se snížily u hypoték s fixací na 5 let, a to o 0,07 procentního bodu na 5,94 procenta. Sazby hypoték fixovaných na jeden rok, 3 roky a 10 let klesly shodně o 5 bazických bodů. Hypotéky s fixací na 1 rok tak banky nabízejí v průměru za 6,52 %, s fixací na 3 roky za 6,41 % a s fixací na 10 let za 6,03 procenta.

Hypotéky nad 80 % odhadní ceny nemovitosti, které jsou určené pro mladé do 36 let, naopak zdražily. Nejnižší nárůst zaznamenaly hypotéky s fixací na 5 let, jejichž sazby vzrostly v průměru o pět bazických bodů na 6,28 procenta. Sazby u hypoték s fixací na 1, 3 a 10 let se zvýšily o 0,06 procentního bodu. Zafixovat hypotéku nad 80 % lze v průměru za 6,27 %, na 3 roky za 6,74 % a na 10 let za 6,36 procenta.

Základní scénář nové makroekonomické prognózy podle Sýkory ukazuje, že by centrální banka nemusela ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat ani na příštích zasedáních. Bankovní rada ČNB se ale podle něj s velkou pravděpodobností zatím nevydá ani cestou snižování základních sazeb. To by pro hypoteční trh znamenalo, že úrokové sazby hypoték zůstanou nějakou dobu na současných vysokých úrovních, míní Sýkora. „Mírné výkyvy přinesou nejspíš pouze akční nabídky bank v rámci konkurenčního boje,“ uzavřel.