Potraviny drží inflaci vysoko

Ilustrační foto: Antony Trivet z Pixabay

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřebitelské ceny v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 % proti únoru. Ve srovnání se stejným měsícem loni se zvýšily o 2,7 procenta. Je to stejné číslo, jako meziroční inflace v únoru.

K předběžnému odhadu ČSÚ nepublikuje žádné bližší údaje. Z přiložené tabulky ale vyplývá, že proti březnu minulého roku nejvýrazněji stouply ceny nezpracovaných potravin (o 9,3 %), potravin, alkoholu a tabáku (o 5,3 %) a služeb (o 4,5 %). Naopak se snížily ceny energie o 4,9 % procenta.

„Trh čekal od dnešních inflačních čísel další zpomalení tempa růstu cen. Jenže to se nestalo,“ konstatuje Jiří Cihlář, analytik poradenské firmy Next Finance. „V kategorii energie, kam spadají i pohonné hmoty, se prohloubil pokles cen. V únoru energie zlevňovala o 3,6 % a v březnu už o 4,9 procenta. Bez započítání vývoje cen energie by celková inflace v Česku v březnu místo stagnace zrychlila, a to až na výrazných 3,8 procenta.“

Průměrné tempo inflace za rok 2024 dosáhlo 2,4 procenta. To byla nejnižší úroveň za posledních 6 let. Na druhé straně je znovu nad 2% úrovní, na kterou jsou centrální bankéři citliví. Česká národní banka pro letošek předpokládá zopakování tohoto výsledku.  

„Celkově předběžné výsledky naplňují naše očekávání, že odeznívání inflace je pozvolný proces a v letošní roce se míra inflace bude stále držet na dosah hranice 3 procent (2,5 až 3,0 %). Jedním z takových indikátorů je růst cen služeb, který v březnu sice zpomalil, ale stále zůstává zvýšený na hodnotě 4,5 % r/r (4,7 % v únoru),“ komentoval předběžná statistická čísla Petr Sklenář, hlavní ekonom JT Banky. „Výsledky inflace na začátku roku byly ve všech měsících mírně vyšší, než ČNB předpokládala v poslední prognóze. To může vést některé členy bankovní rady k větší opatrnosti s dalším snižování úrokových sazeb a úrokové sazby mohou dál zůstat beze změny na 3,75 procenta.“

Hodně otazníků do vývoje HDP i inflace přinese začátek obchodní války. „Nejistota z dalšího vývoje bude zpomalovat růst HDP, což bude samo o sobě brzdit inflaci. Pokud ale Evropská unie na americká cla odpoví výrazným zvýšením celních sazeb, tak to naopak inflaci podpoří,“ varuje Jiří Sklenář. „Podle našeho odhadu průměrné tempo inflace v roce 2025 dosáhne 2,5 procenta.“