Polsko se dohodlo s Ukrajinou na tranzitu obilí a dalších zemědělských výrobků
V jednání s Ukrajinou se podařilo dosáhnout dohody umožňující obnovení tranzitu ukrajinského obilí a dalších zemědělských výrobků přes Polsko, které v sobotu jejich dovoz – a také tranzit – zakázalo. Oznámil to včera polský ministr zemědělství Robert Telus. Kamiony s ukrajinským obilím mají být zapečetěny a monitorovány. Tranzit má být obnoven v pátek.
„Úspěšně jsme ukončili jednání s ukrajinskou stranou o tranzitu zboží z Ukrajiny přes Polsko,“ řekl Telus na tiskové konferenci podle serveru Onet. „Ani jedna tuna ukrajinských zemědělských produktů nezůstane v Polsku,“ ujistil ministr. Dodal, že kamiony budou monitorované a uzavřené plombami umožňujícími zjistit jejich polohu. Ukrajinské konvoje také mají – přinejmenším zpočátku – provázet celníci, uvedl ministr podle televize TVN 24.
Komentář SH: Je to zvláštní situace. Polsko zakázalo dovoz ukrajinské pšenice, příslušný evropský komisař hned prohlásil, že je to nepřípustné, ale obě strany se dohodly, jak to bude dál. Teď se uvidí, co bude víc. Evropská pravidla nebo vůle stran?
Tranzit se podle ministra rozvoje Waldemara Budy má znovu spustit od půlnoci v noci ze čtvrtka na pátek – tento čas je zapotřebí k vypracování a schválení příslušných nařízení.
Dohodu potvrdila i ukrajinská delegace. „Na základě jednání bylo rozhodnuto, že tranzit ukrajinských zemědělských výrobků přes polské území bude uvolněn v noci ze čtvrtka na pátek 22. dubna,“ uvedla vicepremiérka a ministryně hospodářství Julija Sviridenková podle serveru RBK-Ukrajina.
Server připomněl, že vzápětí po Polsku dovoz obilí a dalších zemědělských výrobků z Ukrajiny zakázalo Maďarsko. V pondělí následovalo Slovensko, které ale nadále povolilo tranzit. O zákazu uvažuje také Bulharsko a Rumunsko. Zemědělci požadují po Evropské unii, aby přijala opatření kvůli levnějšímu obilí z Ukrajiny, které zaplavilo trhy některých evropských zemí, a poškozuje tak domácí pěstitele.